عضو شورای روستای واریش با اشاره به اجرای پروژه های آبخیزداری در این روستا گفت: با اجرای پروژه‌های بند خاکی و سازه‌های سنگ و ملات در حال حاضر شاهد رونق زندگی و مهاجرت معکوس مردم به این روستا هستیم.

روح الله قلی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار پیام طبیعت تعداد خانوار روستای واریش را تا دهه هشتاد 22 خانوار عنوان کرد که با اجرای پروژه های آبخیزداری، در حال حاضر تعداد خانوار این روستا به 178 خانوار با جمعیت 433 نفر رسیده است و این مرهون زحمات اداره منابع طبیعی و آبخیزداری در این روستا بوده است. 

وی گفت: در بارندگی های اخیر، احداث بندهای رسوب‌گیر و سازه های سنگ و ملات در کنترل سرعت جریان آب بسیار موثر عمل کرد و از وقوع سیل و فرسایش خاک جلوگیری کرده است. 

وی افزود: طی تحقیقات انجام شده توسط امور آب استان تهران روستای واریش از لحاظ آب‌های زیرزمینی فقیر است و به دلیل موقعیت جغرافیایی این روستا که در ارتفاع 2500 متری قرار دارد، تنها راه علاج، نگه داشتن آب‌های سطحی و بهاره است تا بتوانیم باغ‌های میوه را شاداب و زنده نگهداریم. 

 

وی در ادامه عملیات آبخیزداری را به عنوان فرصتی برای این روستا یاد کرد و افزود: اقدامات آبخیزداری از سال 75 در این روستا آغاز شد و در سال 93 در چهار مرحله به اوج خود رسید. 

عضو شورای این روستا با اشاره به اقدامات انجام شده در ایجاد تعاونی و تشکل‌های محلی گفت: ما در صدد این هستیم که تعاونی را به ثبت برسانیم و انشالله با ثبت آنها در انجام کارهای آبخیزداری مشارکت جدی تری داشته باشیم.

روح الله قلی همچنین یادآوری کرد: آبخيزداري باعث احياي زندگی و مهاجرت معكوس در روستاهاي منطقه شده است كه از نتايج موفق اجراي طرح های آبخیزداری به شمار مي‌رود. 

وی خاطرنشان کرد یکی از اقدامات موثر اداره منابع طبیعی برگزاری کلاس های آموزشی و ترویجی راجع به پروژه های منابع طبیعی و آبخیزداری است که با استقبال روستائیان همراه است. 

در پایان عضو شورای این روستا از اقدامات منابع طبیعی و آبخیزداری در این بخش تقدیر و تشکر کرد و خواستار اجرای بیشتر طرح‌ها و سازه‌های آبخیزداری در این منطقه شد. 

گفتنی است واریش، روستایی از توابع بخش کن شهرستان تهران است. این روستا در دهستان سولقان، در غربی‌ترین نقطه شهر تهران و در امتداد جاده‌ای کوهستانی و پیچ در پیچ، فارغ از همهمه و شلوغی شهر تهران، ساکت و آرام در دل کوهستان البرز جا خوش کرده‌‌ است.