فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور اعلام کرد: امکانات اطفای حریق با توجه به حجم آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع محدود است و تنگناهای اعتباری جهت تامین بالگرد در مناطق صعب‌العبور و کوهستانی مشکل اساسی سازمان جنگل‌هاست.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، سرهنگ علی عباس‌نژاد صبح امروز در برنامه صبح بخیر ایران شبکه اول سیما گفت: سازمان جنگل‌ها، پیش‌بینی‌های لازم را از ابتدای فروردین ماه امسال انجام داده بود و از نیمه فروردین جلسات متعددی بصورت مجازی و ویدئو کنفرانس برای مدیریت بحران حریق و پیشگیری از آن با مدیران منابع طبیعی کشور برگزار کرد.
عباس‌نژاد همچنین گفت: فراوانی بارندگی‌های ابتدای سال موجب افزایش پوشش گیاهی علفزارها در مراتع و جنگل‌ها شد و با گرم شدن هوا و ورود افراد در طبیعت و بعضاً بی احتیاطی در روشن و خاموش کردن آتش سبب بروز حریق در جنگل‌ها شد.
فرمانده یگان حفاظت بیشترین وقوع آتش‌سوزی از ابتدای سال تا کنون را در استان‌های خوزستان، بوشهر و کهگیلویه و بویراحمد نام برد و یادآور شد: وقتی می‌بینیم بسیاری از اقدامات را می‌توانیم برای پیشگیری و یا اطفای حریق انجام دهیم اما بخاطر محدودیت در امکانات قادر به انجام آن نیستیم حرص می‌خوریم.
سرهنگ عباس نژاد از گشت و مراقبت و آماده باش کامل نیروهای حفاظتی در عرصه‌های منابع‌طبیعی از نیمه فروردین‌ماه خبر داد و افزود: تمامی این نیروها از طریق مرکز فرماندهی و کنترل یگان حفاظت رصد و پایش می‌شوند.
این مسئول یگان حفاظت منابع‌طبیعی کشور همچنین خاطر نشان کرد: آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌ها بیشتر سطحی بوده و در بسیاری جاها که از نزدیک با رییس سازمان جنگل‌ها مشاهده کردیم اگرچه درختان آسیب جدی دیدند اما بسیاری از تاج درختان زنده و امید به زنده‌مانی در آنان وجود دارد که جای خوشحالی است.
وی ذکر کرد: 3 تا 4 مورد آتش‌سوزی جنگل‌ها در استان‌های خوزستان و کهگیلویه در مناطق سخت و کوهستانی اتفاق افتاده که نیروی انسانی در آنجا کاربرد نداشته و حتماً باید بالگردها در اطفای آن ورود می‌کردند که در زمینه تامین بالگرد با مشکلات اعتباری روبرو هستیم.
سرهنگ عباس نژاد یادآوری کرد: در سال 95 وزرای دفاع، کشور و جهاد کشاورزی در زمینه تامین بالگرد تفاهم‌نامه همکاری امضاء کرده‌اند و در یکی دو سال ابتدایی حمایت‌های خوبی انجام شد اما اکنون بدلیل بدهی‌های انباشته شده امکان استفاده از بالگرد با مشکلات مواجه شده است.
وی با بیان اینکه وزارت دفاع برای تامین بالگرد باید با سپاه و ارتش قرارداد ببندد، بدهی هزینه پرواز بالگرد در سال‌های گذشته را 30 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: تا کنون 10 میلیارد تومان از آن در دو مرحله پرداخت شده است.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور در ادامه از حمایت و پشتیبانی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به خاطر اختصاص 15 میلیارد تومان اعتبار حریق تشکر کرد و افزود: در کوتاه‌ترین زمان ممکن تجهیزاتی همچون کفش ایمنی، لباس و دمنده‌های آتش خاموش کن خریداری و به تمامی استان‌ها ارسال می‌شود.
سرهنگ عباس‌نژاد از راه‌اندازی سامانه 139 در کنار سامانه 1504 خبر داد و گفت: این سامانه تا هفته آینده راه‌اندازی می شود و مردم می‌توانند هر گونه تخلف، تخریب و تصرف در منابع طبیعی را به این سامانه خبر دهند و زنگ تلفن 139 از هر کجای کشور به صدا در آید در مرکز فرماندهی و کنترل یگان حفاظت منابع طبیعی در ستاد سازمان تحت پیگیری قرار می‌گیرد.
وی در پاسخ مجری برنامه صبح بخیر ایران در خصوص نرم نیروهای حفاظتی در جنگل خاطرنشان کرد: در این زمینه با استاندارد جهانی فاصله داریم اما در شمال کشور به ازای هزار هکتار یک نفر و در جنگل‌های زاگرس به ازای 6 تا 7 هزار هکتار یک نیروی حفاظتی وجود دارد.