رییس انجمن علمی مرتعداری ایران گفت: اقلیم ایران هم‌اینک با یکی از شدیدترین دوره‌های خشکسالی دست به گریبان است که آسیب شدیدی به عرصه‌های مراتعی سطح کشور نیز وارد کرده است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، حسین آذرنیوند روز چهارشنبه در همایش بین‌المللی مرتعداری ایران در دانشگاه فردوسی مشهد افزود: این همایش در زمانی برگزار می‌شود که منابع طبیعی، مراتع و محیط زیست کشور در اوج بحرانهای مختلف قرار دارند.

وی ادامه داد: همچنین از سوی دیگر شاهد جان‌باختن انسانهایی هستیم که برای کمک به خاموشی آتش‌سوزی در جنگلهای کشور آمده‌ و درگیر آن شده‌اند.

رییس انجمن علمی مرتعداری ایران اداره کنونی مراتع کشور را فاقد برنامه لازم توصیف و بیان کرد: عرصه‌های مرتعی ایران فاقد امکانات برای مقابله با بحرانهای جاری در این حوزه است.
وی گفت: تاثیر پدیده مستمر خشکسالی و آسیبهای آن هم‌اینک در حوزه تامین علوفه برای دام و دامداری کشور مشهود است بگونه‌ای که دامداران بخاطر ناتوانی از تامین خوراک مورد نیاز دامها اقدام به روانه نمودن دامهای مولد به کشتارگاه می‌کنند.
آذرنیوند افزود: قیمت علوفه ظرف پارسال تاکنون روند افزایشی داشته بطوری که دامپروران مجبور شده‌اند کاه، یونجه و جو مورد نیاز تغذیه دامها را با نرخهای ۱۰۰ درصد افزایش یافته خریداری کنند.

وی در ادامه به روند آتش‌سوزی در مراتع نقاط مختلف ایران اشاره و بیان کرد: تجهیزات مناسبی برای مقابله با این آتش‌سوزیها که گاه عمدی است و یا در پایان فصل بارش بخاطر گرمای هوا رخ می‌دهند، وجود ندارد بطوری که افراد محلی تنها با استفاده از بیل و کلنگ و کمک چارپایان برای جابه‌جایی، به مقابله با آتش می‌پردازند.

رییس انجمن علمی مرتعداری ایران به روند ناخوشایند تغییر کاربری عرصه‌های منابع طبیعی و زمینهای کشاورزی نیز اشاره و بیان کرد: این فضاها در حال کوچک شدن بطوری که در برخی از شهرهای واقع در شمال کشور هیچ حریم شهری در نظر گرفته نشده لذا کشتزارهای به ساختمان تبدیل شده و همچنان می‌شوند.

وی ادامه داد: بحران آب هم بیشتر مناطق کشور را در بر گرفته و شاهد خشکییدن تالابها و رودخانه‌ها در مناطق مختلف هستیم که نمونه آن کاهش سطح آب دریاچه ارومیه و خشکیدن تالاب هورالعظیم است که باعث از بین رفتن پوشش گیاهی و جانوری در بخش وسیعی شده است.

آذرنیوند همچنین ناخرسندانه پرسید: چرا در حالی که کشور با مشکل آب روبه‌رو است و حتی شهرها در گیلان با تنش در این حوزه مواجهند، توجهی به کشت فراسرزمینی و منطقه‌ای نداریم ولی در مرکز کشور به دنبال کشت برنج هستیم؟

وی گفت: در چنین شرایطی که نه آب داریم و نه خاک و نه برنامه‌ریزی دقیق چه چیزی را قرار است تحویل نسل آینده دهیم؟

همایش بین المللی مرتعداری ایران از امروز به مدت ۲ روز با موضوع "اکو سیستم مرتع در بحران" در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود و همچون بوم‌شناسی و احیا، تهدیدات و مخاطرات، سیاست و مدیریت، تولیدات و خدمات و ارزیابی و پایش دارد.

استادان دانشگاه‌های تهران، زابل، تربیت مدرس، علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری و دانشگاه فردوسی مشهد در این همایش علمی آخرین دستاوردهای مرتعداری را ارائه می کنند.