سر تسهیلگر منابع طبیعی در استان قزوین گفت: مردم جوامع محلی در تمامی فرآیند پروژه های بیولوژیکی از مکان یابی تا اجرا نقش دارند و نقش تسهیل گران در انجام این روند برانگیختن حس مشارکت‌پذیری است. 
حسن پیشوایی که خود تحصیل کرده رشته منابع طبیعی و محیط زیست در مقطع کارشناسی ارشد است، درباره  نقش تسهیلگران در جوامع محلی به خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها گفت: تسهیل گران حلقه واسط مردم با منابع طبیعی هستند و با حضور در میان مردم محلی می‌توانند به ارتباط هر چه بیشتر مردم با منابع طبیعی کمک کنند.
وی گفت: یک سری ابهامات از دیر باز درباره نقش و مشارکت مردم وجود داشت که شفاف نبود و مردم به خوبی دیده نمی‌شدند اما تسهیلگران می‌توانند این فاصله ایجاد شده را کم کنند.
حسن پیشوایی همچنین افزود: پیش از این پیمانکاران در اجرای طرح‌های منابع طبیعی استان قزوین غیر بومی بودند و با ساز و کارهای خود کارها را پیش می‌بردند و بکارگیری این روش میزان بی‌اعتمادی و فاصله مردم با منابع طبیعی را بیشتر می‌کرد.
وی ادامه داد: اکنون با ورود تسهیل‌گران اوضاع تفاوت معناداری پیدا کرده است و تمام تلاش ها این است که فرآیندها درست انجام شود و اکنون مردم در  مشارکت، اجرا و برنامه‌ریزی نقش دارند.
این دانش آموخته منابع طبیعی اقدامات انجام شده از سوی تسهیلگران را موفقیت آمیز خواند و تقویت روحیه مسئولیت‌پذیری، تبیین جایگاه اجتماعی افراد محلی در اهداف کلی پروژه و برانگیختن حس مشارکت پذیری در مردم را از جمله این اقدامات خواند.
وی یکی دیگر از اقدامات سر تسهیلگر در بین مردم محلی را «قضازدایی» نام برد؛ به این مفهوم که افرادی در روستاها بودند که با منابع طبیعی پرونده قضایی داشتند و روند متخلف بودنشان مدت‌های مدیدی وجود داشت و این درگیری ها اکنون وجود ندارد و همان افرادی که در منابع طبیعی پرونده قضایی داشتند اکنون مجری طرح‌های منابع‌طبیعی شدند.
سر تسهیلگر منابع طبیعی در استان قزوین با بیان اینکه جلسات زیادی برگزار شد تا در بین مردم جایگاه خود را پیدا کنیم از ایجاد اعتماد و وفاق بین مردم و منابع طبیعی در محل اجرای پروژه‌های آبخیزداری خبر داد و خاطرنشان ساخت: اکنون رویکرد تقابل از بین رفته و تبدیل به گفت و گو شده است.

** آبخیزداری نباشد در باغداری به مشکل می خوریم
داود اکبری مدیر عامل تعاونی دیار سبز چنار شهرستان آبیک از توابع استان قزوین نیز به خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها گفت: اجرای طرح‌های آبخیزداری بویژه در سال گذشته و امسال سبب شده است که مردم روستا در باغداری و تامین آب با مشکل مواجه نشوند زیرا طرح های آبخیزداری سبب پر آب شدن چاه‌ها و قنوات شده است.

وی افزود: در بدو شکل‌گیری تعاونی در روستای چنار استقبال چندانی وجود نداشت و تعاونی با 7 نفر به کار خودش ادامه داد و اکنون بالای 100 نفر عضو فعال دارد و و زنان نقش عمده‌ای در تعاونی دارند. 
وی همچنین به فعالیت اعضای تعاونی در بخش تولید نهال گلدانی و کاشت نهال در اراضی شیبدار با گونه‌های سنجد، زالزالک و بادام خبر داد و گفت: با مشارکت مردم محلی در سال گذشته 120 هکتار کپه‌کاری، 16 هکتار نهال کاری و 20 هکتار بذرپاشی توسط مردم انجام شده است.
مدیرعامل تعاونی دیار سبز چنار به صراحت اعلام کرد که اجرای طرح‌های آبخیزداری به نیازهای کشاورزان پاسخ مثبت داده و با اجرای طرح‌های منابع‌طبیعی پوشش گیاهی منطقه رشد قابل توجهی پیدا کرده است.
وی گفت: اجرای کارهای مشارکتی در روستای چنار، روز به روز احساس مسئولیت مردم را نسبت به منابع طبیعی بیشتر کرده و تقابل آنان را اکنون تبدیل به تعامل کرده است.
اکبری همچنین گفت: حفاظت و بهره‌برداری بسیاری از طرح‌های منابع‌طبیعی به خود مردم واگذار می‌شود و این بدان معنا است که منابع‌طبیعی در حال مردمی شدن است.
وی همچنین به حس مسئولیت‌پذیری مردم چنار در جلوگیری از تخریب، تصرف و اطفای حریق اشاره کرد و گفت: مردم برای جلوگیری از تخریب منابع‌طبیعی و اطفای حریق منتظر دولت و نهادهای دولتی نمی‌مانند و خود راساً برای جلوگیری از تخریب منابع‌طبیعی عمل می‌کنند.
بر اساس این گزارش، سر تسهیلگر و مدیر عامل تعاونی دیارکهن استان قزوین گزارشی از عملکرد خود در بین جوامع محلی را در جلسه ستاد هماهنگی اجرای طرح‌های آبخیزداری ارائه کردند.