معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری گفت: انجام عملیات محلول‌پاشی آفت‌شب پره شمشاد در منطقه سنگده ساری رضایت‌بخش بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از فارس- آفت شب‌پره چند سالی است که شمشادهای شمال را مورد تهاجم قرار داده و خسارت زیادی به رویشگاه‌های شمشاد در استان مازندران نیز زده است.

آفت شب‌پره شمشاد امسال به مناطق ساری، سوادکوه، بهشهر و ارتفاعات زیر هزار متر از سطح دریا حمله و آنها را به شدت خسارت زد که پیش‌بینی منابع طبیعی مازندران بر این بوده این آفت رویشگاه‌های بالای ارتفاع هزار متر را آلوده می‌کند و در نهایت هم این آفت به شمشادهای ارتفاعات رسید و به آنها هم خسارت وارد آورد.

رویشگاه شمشاد منطقه سنگده شهرستان ساری به وسعت بیش از ۴۰ هکتار است که با توجه به آلودگی رویشگاه‌های شمشاد به آفت شب‌پره شمشاد و خسارت شدید آن به این گونه نادر و همیشه سبز جنگل‌های شمال کشور، اداره کل منابع طبیعی استان مازندران حوزه ساری به منظور حفظ و حراست از رویشگاه سبز آلوده سنگده از خسارت آفت اقداماتی از قبیل محلول پاشی را انجام داده است.

فتح الله غفاری چراتی معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران- ساری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ارتباط با آخرین اقدامات منابع طبیعی استان مازندران در مقابله با آفت شمشاد در رویشگاه‌های سنگده اظهار کرد: به منظور حفظ منطقه به عنوان ذخیره گاه شمشاد جهت تهیه بذر، نهال و قلمه و همچنین کنترل آفت شب پره شمشاد با شرکت تاک‌گیاه‌گستر قرارداد منعقد کرده‌ایم که از 24 اسفند سال گذشته تا 15 مهرماه امسال سه مرحله عملیات محلول‌پاشی با ترکیب کم‌خطر( روی اگرو) انجام داده است.

غفاری چراتی نتایج محلول پاشی را رضایت بخش اعلام کرد و گفت: امید است با استمرار عملیات محلول پاشی جمعیت آفات را کنترل و عرصه رویشگاه‌های شمشاد را حفظ و حراست کنیم.