مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل از راه اندازی دهمین صندوق توسعه منابع طبیعی کشور در اردبیل خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از مهر - شهامت هدایت پیش از ظهر سه شنبه در انتخابات مجمع عمومی مؤسس صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی استان اردبیل عنوان کرد: در حال حاضر ۹ صندوق توسعه منابع طبیعی در کشور راه اندازی شده و استان اردبیل دهمین استانی خواهد بود که از این امکان بهره مند است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل ادامه داد: هدف از تشکیل صندوق حمایت از توسعه منابع طبیعی حفظ، احیا و توسعه بهره برداری از منابع طبیعی است.

به گفته وی بعد از ملی شدن جنگل‌ها و مراتع منابع طبیعی هر گونه دخل و تصرف از بهره برداران خارج و طبق قانون حفاظت مدیریت و نظارت آن به دولت سپرده شده است؛ از سوی دیگر تجربه چند دهه گذشته نشان می‌دهد تخریب جنگل‌ها و مراتع کشور روند فزاینده هم از لحاظ کیفی و هم کمی داشته تا نظارت‌ها در این خصوص با نهایت دقت انجام پذیرد.

هدایت ادامه داد: توسعه و بهره برداری از منابع طبیعی بدون همکاری بهره برداران امکان پذیر نیست به همین جهت صندوق منابع طبیعی به منظور بهبود کیفیت معیشت بهره برداران و مشارکت آنان با تقویت سرمایه گذاری در بخش‌های متنوع منابع طبیعی و حمایت مالی و اقتصادی از تولیدات آن‌ها تشکیل شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل افزود: صندوق توسعه منابع طبیعی استان با حضور ۹ شرکت تعاونی منابع طبیعی درشهرستان‌های استان و متشکل از سه هزار و ۵۰۰ نفر از بهره برداران تاسیس شده است.

 

صیانت از منابع طبیعی لازمه توسعه پایدار است

معاون امور اقتصادی استانداری اردبیل نیز در این مراسم عنوان کرد: صندوق‌های توسعه منابع طبیعی در حفظ، احیا و توسعه منابع طبیعی نقش بسیار مهمی را ایفا کرده و واگذاری تصدی در بخش منابع طبیعی به مردم و بهره برداری پایدار از عرصه‌ های منابع طبیعی از مهمترین دستاوردهای تشکیل این صندوق‌ها خواهد بود. 

عزیزی لازمه توسعه پایدار را حفاظت و صیانت از منابع طبیعی عنوان کرد و گفت: برای دستیابی به جامعه پایدار باید به احیا و توسعه منابع طبیعی بیش از پیش توجه داشته باشیم.

عضو هیئت مدیره شرکت مادر تخصصی کشور نیز در این مراسم با اشاره به استعدادهای استان اردبیل در بخش منابع طبیعی، راه اندازی صندوق توسعه منابع طبیعی در این استان را گامی مثبت ارزیابی کرد.

اشرفی تأکید کرد: تجارب جهانی نشان می‌دهد یکی از کارسازترین راهکارها برای احیای منابع طبیعی بهره گیری از مشارکت جوامع محلی و مردم است و در این راستا نیازمند تقویت و ارتقای مشارکت‌ها برای صیانت از منابع موجود هستیم.