دکتر داود نیک‌کامی رئیس پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری با حضور در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با خسرو شهبازی سرپرست این سازمان نشست هم‌اندیشی برگزار کرد.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، دکتر خسرو شهبازی روز یکشنبه در این نشست گفت: ما نیازمند هم فکری و هم‌اندیشی با مؤسسات تحقیقاتی هستیم و انتظار این است که از توان علمی و تحقیقاتی این نهادها برای پیشبرد اهداف منابع طبیعی کشور استفاده کنیم.
سرپرست سازمان جنگل‌ها با تاکید بر استفاده از دانش بومی و تکنولوژی روز دنیا برای حفاظت از انفال و منابع‌طبیعی خاطرنشان کرد: امروز ما باید در کنار دانش بومی از دانش روز دنیا بهره جسته و پیش‌بینی‌های لازم را جهت پیشگیری و مبارزه با آفات، امراض و تخریب منابع‌طبیعی داشته باشیم.
شهبازی به تغییرات اقلیمی کشور اشاره کرد و افزود: اکنون منابع‌طبیعی با متغیرهای مختلفی روبروست و تغییرات اقلیمی اکنون بطور واضح قابل رویت است و ما باید تلاش کنیم با توجه به وضعیت موجود و استفاده از امکانات و تغییرات آب و هوایی جنگل‌کاری‌ها را در فصل بارندگی انجام دهیم تا نهال‌ها بتواند با خاک سازگار شود.

** پژوهشکده خاک همکاری های خود را با سازمان جنگل ها دنبال خواهد کرد
در ادامه دکتر داود نیک کامی رئیس پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری از این نشست ابراز خشنودی کرد و گفت: یکی از مسائل مورد توجه پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری بحث "مدیریت یکپارچه حوزه‌های آبخیز" بین دستگاه‌ها و مدیرانی است که به نوعی در حوزه آبخیز فعالیت دارند. بدین ترتیب موسسه نیز همکاری‌های خود را با سازمان جنگل‌ها در قالب یک برنامه منسجم و با توجه به حجم منابع و پتانسیل‌ها دنبال می‌کند.

** رمز موفقیت در جنگل‌کاری سپردن مدیریت آن به مردم است
در ادامه دکتر فرود شریفی، رئیس انجمن علمی خشکسالی و تغییر اقلیم که به اتفاق دکتر پرویز گرشاسبی، داود نیک کامی را همراهی می‌کردند گفت: رمز موفقیت در جنگل‌کاری‌ها سپردن مدیریت آن به مردم است و اگر می‌خواهیم توفیقی حاصل شود باید کار اصلی به مردم سپرده شود و سازمان به عنوان یک حامی و پشتیبان در کنار مردم باشد.
رییس سال های نه چندان دور سازمان جنگل ها در ادامه به جنگل‌کاری در منطقه وردیج تهران و هندیجان اشاره کرد که مردم خود راساً جنگل‌کاری‌ها را برعهده گرفته و با مدیریت مردم بالای 90 درصد زنده مانی درختان وجود دارد.
فرود شریفی همچنین یادآور شد: طرح‌های منابع‌طبیعی در بخش جنگل‌کاری و احیای مراتع عمدتاً توجیه اقتصادی داشته و اظهار امیدواری کرد سایر طرح‌های منابع طبیعی نیز به این سمت پیش رفته تا انگیزه مردم برای مشارکت بیشتر شود.
 
** ارتباط با سازمان جنگل ها در اولویت برنامه‌های پژوهشکده قرار دارد
دکتر پرویز گرشاسبی به اهمیت ارتباطات و مراودات بین پژوهشکده و سازمان جنگل‌ها و تلاش برای دست یافتن به اهداف مشترک و افزایش این ارتباطات اشاره نمود و تصریح کرد: این مهم در اولویت برنامه‌های پژوهشکده قرار دارد.
گرشاسبی، سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور را هدف اصلی پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری عنوان کرد و افزود: از پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری می‌توان به عنوان پیمانکار و مشاور نیز استفاده نمود.
وی در ادامه  به تعدادی از طرح های تحقیقاتی خاتمه یافته در این پژوهشکده اشاره نمود و خاطرنشان کرد: این طرح های تحقیقاتی می‌تواند در اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری موثر واقع شود.