مدیرکل دفتر فنی مرتع سازمان جنگل‌ها نقش مراتع در حفظ آب و خاک کشور را بی‌نظیر خواند و بر برخورد قاطع با متخلفان و تخریب‌کنندگان عرصه‌های مرتعی تاکید کرد.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، ترحم بهزاد روز دوشنبه در دیدار حجت‌السلام سید مصطفی طباطبایی‌نژاد مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه سازمان با ارائه گزارشی از کارکردهای مثبت مراتع، نقش ائمه جماعات در مساجد و منابر را در خصوص حفظ منابع طبیعی بویژه مراتع کشور تاثیرگذار خواند.
در این نشست مهندس بهزاد به موضوعاتی همچون؛ اهمیت مراتع و نقش آن در حفظ آب و خاک و تولید گوشت ارگانیک، حمایت‌های لازم از بهره‌برداران مرتعی کشور و جلوگیری از واگذاری عرصه‌های مرتعی اشاره کرد و افزود: عرصه‌های مرتعی مامن و ماوای ذخیره‌گاه و گیاهان دارویی به حساب می آیند و حفاظت و بهره‌برداری از این عرصه های ارزشمند موجب ارتقای معیشت بهره‌برداران می شود. 

مدیر کل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها در ادامه خواستار نظام مند کردن بهره برداری و صادرات گیاهان دارویی با هدف حفظ، احیاء و توسعه رویشگاه‌های مربوطه شد و رعایت مدیریت چرا، همراه بودن مرتعداران و حمایت دولت از بهره‌برداران را ضامن شکوفایی و احیای مراتع کشور نام برد.

** رهبر معظم انقلاب در امر حفاظت از منابع طبیعی حجت را بر همگان تمام کرد
در ادامه مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جنگل‌ها از این دیدار ابراز خشنودی کرد و افزود: جنگل‌ها و مراتع جزء انفال محسوب می‌شوند و در عصر غیبت در اختیار ولی‌فقیه است که مطابق قوانین فعلی، مدیریت آن به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور واگذار شده است و بنابراین، ادارات منابع طبیعی حافظ و امانت‌دار انفال هستند.

حجت الاسلام طباطبایی‌نژاد به سخنرانی رهبر معظم انقلاب در 17 اسفند 1393 اشاره کرد و افزود: این نشان دهنده اهمیت وافر حفظ اراضی ملی و جنگل ها و مراتع است و همگان باید بر این امر اهتمام بورزیم.

وی تصریح کرد: شعار دولت این است که هم باید از منابع ملی و طبیعی حفاظت شود، هم توسعه یابد و هم به بهره‌وری برسد.
مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جنگل‌ها بر نقش و مشارکت مردم در منابع طبیعی تاکید و تصریح کرد: سازمان جنگل‌ها مردم را شریک واقعی منابع‌طبیعی می‌داند که می‌توانند در حفاظت و بهره‌وری مناسب از آن نقش اساسی داشته باشند.

طباطبایی‌نژاد اظهار کرد: اگر این اراضی را ساماندهی نکنیم، هیچ چیزی به مستمندان نخواهد رسید و اراضی در بین ثروتمندان دست به دست می‌شود. اینجاست که پدیده زمین‌خواری ایجاد می‌شود.

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در پایان نقش روحانیون مستقر در ادارات کل منابع طبیعی استان ها را در ترویج فرهنگ منابع‌طبیعی و حفاظت از آن تاثیرگذار خواند و افزود: روحانیون مستقر در ادارات کل در اشاعه فرهنگ حفاظت از منابع طبیعی و فرهنگ درختکاری در روستاها اهتمام جدی دارند و از این بابت از آنان قدردانی می کنم.