حجت الاسلام رضا افسربیگی یکی از معتمدین و تسهیل‌گران روستای جواش از توابع شهرستان مرند در استان آذربایجان شرقی به نقش معتمدان و تسهیل‌گران در حل مشکلات روستا اشاره نمود و تأکید کرد: معتمدین حلقه ارتباطی بین منابع‌طبیعی و روستاییان هستند. 

این معتمد روستای جواش در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها خاطر نشان کرد: به منظور مشارکت و بهره‌گیری از ظرفیت روستاییان، مشکلات و چالش‌ها شناسایی و برای برطرف کردن آنها پیشنهاد و راه حل ارائه شود. 

وی با بیان اینکه عمده مشکل در این بخش توجیه روستاییان و بحث آموزش است افزود: برگزاری کلاس‌های توجیهی و آموزشی قطعاً سطح مشارکت و همکاری مردم را ارتقاء و یقین حاصل می‌شود هر اقدامی که انجام خواهد شد ثمره آن برای خود روستاییان است.

حجت الاسلام افسربیگی تخصیص به موقع بودجه و اعتبار برای انجام طرح‌ها و پروژه ها را یکی دیگر از عوامل موفقیت عنوان کرد. 

 

وی مشارکت واقعی را مشارکتی دوطرفه بین متولیان آبخیزداری و روستاییان عنوان کرد و گفت: انجام این طرح‌ها در رفع بیکاری، اشتغال زایی و درآمدزایی سهم بسزایی دارد که این موضوع موجب دلگرمی برای روستاییان در این بخش شده است.  

این معتمد محلی روستای جواش به انعقاد تفاهم‌نامه توسط منابع‌طبیعی در قالب انجام عملیات بیولوژیکی، مرتع، گیاهان دارویی، بذرپاشی، کپه کاری، قرق، مدیریت چرا، حفاظت و نگهداری سازه‌ها در این بخش اشاره کرد. 

در ادامه حسن جمشیدی تسهیلگر شهرستان مرند از حوزه اردکلو گفت: تسهیلگران مسئولیت توجیه، ترویج و فرهنگ‌سازی در اجرای پروژه‌های آبخیزداری قبل از اجرا را به عهده دارند که در حین انجام پروژه‌ها، مشارکت مردم، حفظ و نگهداری دستاوردهای پروژه در حد زیادی افزایش می‌یابد.

جمشیدی استقبال مردم جهت شرکت در کارگاه‌های ترویجی، وجود فعالیت‌های اقتصادی، نیروهای جوان و کارآمد و ... دلایل انتخاب این حوزه به عنوان نمونه ذکر کرد. 

تسهیلگر شهرستان مرند به عناوین دوره آموزشی در سال 97 از جمله آگاهی رسانی و مشارکت افراد محلی در اجرا و نحوه نگهداری پروژه ها، آشنایی با انرژی های نو و تأثیر آن، مدیریت چرای دام، حفظ و احیاء بهره برداری صحیح از گیاهان دارویی و ... اشاره نمود و افزود: روستاییان خواهان برگزاری بیشتر این کارگاه های آموزشی و بازدیدها در سال جاری هستند.