روز گذشته پانزدهمین نشست از سه شنبه های علمی در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با موضوع اندازه گیری برخی مشخصه های کمی درختان بلوط ایران با استفاده از پهباد برگزار شد. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور این نشست علمی با هدف ارتقای آگاهی سازمانی و آموزش کارکنان از نتایج جدیدترین دستاوردهای علمی برگزار شد که خانم دکتر سحر برازمند فارغ التحصیل رشته مهندسی منابع طبیعی دانشگاه لرستان در خصوص اندازه گیری برخی مشخصه های کمی درختان بلوط ایران با استفاده از پهباد به سخنرانی پرداخت.

این دانش آموخته منابع طبیعی تصریح کرد: مهم­ترین دستاوردهای دهه اخیر که بهره ­گیری از آن­ها در نقشه­ برداری توجه زیادی را به خود معطوف کرده، پرنده ­های بدون سرنشین یا همان پهپاد­ها می ­باشد.

 

سحر برازمند با بیان اینکه حفظ٬ دوام و بقای درختان بلوط و جنگلی منوط به پایش مداوم٬ چاره ­اندیشی و تمهیدات همه ­جانبه را می طلبد و به همین دلیل کسب اطلاعات دقیق و به هنگام از وضعیت کمی و کیفی این منابع جنگلی می­تواند در برنامه ­ریزی و مدیریت صحیح این منابع٬ از اولویت بالایی برخوردار باشد.

وی به کاربردهای پهباد نظير فيلمبرداري، نقشه برداري، سم پاشي، سنجش از راه دورهاي حرارتي ، طيف سنجي، امداد و نجات، حمل بار و پست و.... اشاره نمود و افزود: آتش سوزي و تهيه سوخت از درختان جنگلي، گونه هاي مهاجم، از دست دادن فضاي جنگل و تبديل آن به ساير كاربري ها، تفريحات مديريت نشده را چهار تهديد مهم و پايدار كه برای آسیب جنگل ها عنوان کرد.

وی با اشاره به کاربردهای پهباد در منابع طبیعی خاطرنشان کرد: برنامه ریزی فعالیت های جنگل شناسی، نظارت بر آتش، خصوصیات کمی جنگل، اطلاعات دقیق در مورد ساختار جنگل، تهیه نقشه دقیق از زیست توده گیاهان و کیفیت زیستگاه و ذخیره سازی کربن، شمارش حيوانات و خصوصا دام ها در مراتع و شناسایی گونه­های درختی با استفاده از تصاویر پهپاد از کاربردهای استفاده از پهباد در منابع طبیعی عنوان کرد.

وی در پایان سخنانش گردش كار نقشه برداري هواپيماهاي بدون سرنشين به پنج مرحله تقسيم كرد و اضافه کرد: طراحي نقشه و برنامه ريزي پرواز، تهيه تصوير، پردازش تصاوير، آماده سازي و تجسم محصولات جغرافيايي و استخراج اطلاعات ضروري عنوان کرد.

در ادامه نشست علمی، کارشناسان دفاتر فنی با اظهار امیدواری در ساخت پهباد ایرانی با بیان سوالاتی از یافته‌های دكتر سحر برازمند در بخش‌ های مختلف به بحث و تبادل نظر پرداخته و خواستار گسترش و استفاده از پهباد در طرح های عملیاتی مرتبط با سازمان جنگل ها و اطفاء حریق شدند.

بر اساس این گزارش، این نشست های علمی  با حضور مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت های مردمی و نمایندگانی از موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع و بسیاری از علاقه مندان منابع طبیعی برگزار می شود.