فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی کشور گفت: چرای غیرمجاز دام و خارج از چارچوب قانونی یکی از عوامل مهم تخریب مراتع  است و یگان حفاظت برای پیشگیری از تخریب پوشش گیاهی  پروانه چرای دام را کنترل خواهد کرد.
سرهنگ علی عباس نژاد روز چهارشنبه در حاشیه گردهمایی کارگروه ملی مدیریت چرا و تنظیم تقویم کوچ عشایر در کرج در مصاحبه با خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها از تشکیل 25هزار پرونده قضایی در منابع طبیعی کشور در سال جاری خبر داد و افزود: 6100 پرونده متشکله در باره چرای غیر مجاز دام در مرتع است.
وی با بیان اینکه  این میزان تشکیل پرونده  نشان دهنده این است که سودجویان از مراتع سوء استفاده می کنند، خاطر نشان کرد: یگان به عنوان بازوی اجرایی سازمان جنگل ها موضوع چرای غیرمجاز دام در مرتع را به جد پیگیری و رسیدگی می کند.
سرهنگ عباس نژاد همچنین یادآور شد: در تفاهم نامه همکاری که با دفتر مرتع به امضاء رسیده است ، تکالیفی در آن برای یگان حفاظت مشخص شده است که تک تک پروانه چرای باید مورد بررسی قرار گیرد که افراد دارای پروانه چرا مرتعدار واقعی بوده یا به شکل غیر قانونی وارد مرتع شده اند.
فرمناده یگان حفاظت منابع طبیعی همچنین گفت: برخی مرتعداران که فوت می شوند و یا دیگر دام ندارند پروانه آنان به شخص دیگری انتقال داده می شود و یا توسط  سودا گران خرید و فروش می شود که این کار غیر قانونی و سودجویی است و از سوی یگان حفاظت پیگیری می شود.
علی عباس نژاد اضافه کرد: از طریق سامانه 1504 گزارش زیادی مبنی بر واگذاری پروانه چرا به دست ما می رسد و ما این موضوع را به فرماندهان یگان حفاظت منابع طبیعی در استان ها یادآوری کرده ایم که به این موضوعات رسیدگی کنند تا حق دامداران و بهره برداران واقعی پایمال نشود.