سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه وزش بادهای گرم در مناطق شمالی بویژه در استان گیلان سبب آتش‌سوزی جنگل‌ها در چندین نقطه این استان شده است، از معاونت امور جنگل‌ خواست از امکانات استان‌های همجوار در اطفای حریق جنگل‌ها استفاده شود.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، خسرو شهبازی روز شنبه در چهل و سومین جلسه ستاد اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری خواهان سرعت بخشیدن به اقدامات آبخیزداری و جنگل‌کاری شد و افزود: کارکردهای آبخیزداری اثربخشی قابل توجهی در استان‌ها از خود بر جای گذاشته است.

**استفاده از ظرفیت های دستگاه های اجرایی در منابع طبیعی 
وی عرصه‌های منابع‌طبیعی کشور را بسیار گسترده خواند و تاکید کرد: برای اجرای طرح‌های منابع‌طبیعی بویژه جنگل‌کاری باید از ظرفیت‌ها و توان بخش خصوصی در قالب مسئولیت اجتماعی استفاده کرد.
این مسئول منابع‌طبیعی کشور در ادامه به نقش مؤثر بخش تحقیقات در مدیریت بهینه منابع‌طبیعی اشاره کرد و خواستار برگزاری جلسات سیاستگذاری با پژوهشکده آب و خاک و موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع شد.

وی یادآور گردید: موسسه تحقیقات در زمینه طرح زراعت چوب حمایت‌های خوبی داشت و در زمینه توسعه گیاهان دارویی و طرح‌های مرتعداری نیز می‌تواند نقش آفرینی و مشارکت نماید.

**لزوم تدوین سند راهبردی مرتع
دکتر شهبازی تدوین سند راهبردی مرتع را لازم و ضروری دانست و افزود: برای نجات مراتع کشور باید دنبال شغل جایگزین برای مردم باشیم و در حال حاضر بهترین روش، روی آوردن به کشت و توسعه گیاهان دارویی است که می تواند برای مردم روستاها سودآوری داشته باشد.

سرپرست سازمان جنگل‌ها با اشاره به افزایش تعداد دامداران در سال‌های اخیر خاطرنشان کرد: طرح‌های مرتعداری در مقاطعی تحرکاتی را بین بهره‌برداران ایجاد کرده است، اما امروزه نیازمند ارائه طرح‌های جدید برای مدیریت مراتع کشور هستیم، به نحویکه بتوانید از فشار وارده به مراتع برای تولید علوفه کم کنیم و مشاغل جایگزین مثل تولید گیاهان دارویی را توسعه دهیم.

**برنامه ریزی و استراتژی مشخص، نقشه راه منابع طبیعی است
وی برنامه ریزی و داشتن استراتژی مشخص را نقشه راه منابع‌طبیعی برشمرد و از دفاتر فنی خواست برنامه های خود را در بخش های مختلف تهیه نمایند.
سرپرست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به  شفاف سازی  آمار و اطلاعات کاداستر اراضی منابع طبیعی اشاره کرد و تاکید نمود: آمار و اطلاعات در این حوزه حتماً باید با آمار سازمان ثبت اسناد و املاک سنخیت و همخوانی داشته باشد.
خسرو شهبازی در ادامه این نشست از رونمایی سه سامانه؛ مدیریت بهره‌برداری و حمل چوب‌آلات درختان، سامانه جامع استعلامات اراضی و سامانه بانک اطلاعات زمین اشاره کرد و گفت: این سامانه‌ها که از بسیاری رفت و آمدهای مردم جلوگیری خواهد کرد در هفته منابع طبیعی افتتاح می شود.