مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم از افتتاح 34 پروژه‌ ی آبخیزداری در بخش سلفچگان، کهک، قاهان و ونارچ با اعتباری بیش از 15 میلیارد و 900 میلیون تومان خبرداد و گفت: در این پروژه‌ها به صورت موقت فصلی برای بیش از 380 نفر اشتغال‌زایی شده است و در مرحله بهره‌برداری می‌توان بیش از 27 هزار متر مکعب آب را در آن‌ها نگهداری و ذخیره کرد.

به گزارش خبرنگار پیام طبیعت؛ سیدمحمدتقی سجادی با اشاره به اجرای پروژه‌های مختلف آبخیزداری با استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی در سال گذشته و سال جاری اظهار کرد: حجم فعالیت‌های انجام شده در حوزه آبخیزداری طی این دو سال با حجم فعالیت‌های انجام شده قبل از سال 97 قابل مقایسه نیست.

وی از فرا رسیدن دهه فجر انقلاب اسلامی و افتتاح 34 پروژه آبخیزداری به همت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم یاد کرد و گفت: با اجرای این پروژه‌ها برای بیش از 380 نفر به صورت موقت فصلی اشتغال‌زایی شده است و در مجموع می‌توان بیش از 27 هزار متر مکعب آب در مجموع سازه‌های ایجاد شده نگهداری و ذخیره کرد.

 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم خاطرنشان کرد: یک سازه گابیون بندی به حجم 750 متر مکعب و سه بند سنگی و ملاتی به حجم هفت هزار و 500 متر مکعب در زیر حوضه آبخیز دره سلیمان کهک و یک سازه گابیون بندی به حجم 300 متر مکعب و 10 سازه سنگی و ملاتی به حجم هفت هزار و 500 متر مکعب در حوضه آبخیز ونارچ افتتاح می‌شود.

وی از افتتاح یک سازه گابیون بندی به حجم هزار و 200 متر مکعب و 9 سازه سنگی و ملاتی به حجم 6 هزار و 200 متر مکعب در حوضه‌های آبخیز خدیجه خاتون، چاله گنبد و محمود آباد در بخش سلفچگان یاد کرد و گفت: در بخش قاهان نیز سه سازه گابیونی به حجم 813 متر مکعب و دو بند سنگی و ملاتی به حجم سه هزار و 137 متر مکعب افتتاح می‌شود.

سجادی یادآور شد: این پروژه‌های آبخیزداری با اهدافی از جمله کنترل سیلاب، افزایش حاصل‌خیزی خاک و ذخیره آب با اعتباری بیش از 15 میلیارد و 900 میلیون تومان در مساحتی بیش از 65 هزار و 500 متر مربع اجرا شده است.