خلیل آقاجانلو مدیرکل اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان با اشاره به این که طرح کاداستر اراضی در حدود 350 هزار هکتار در حال اجرا می باشد گفت: در دهه فجر امسال 5 طرح آبخیزداری و آبخوان داری در استان به بهره برداری رسید.

به گزارش خبرنگار پیام طبیعت؛ نشست خبری مدیرکل اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان زنجان با اصحاب رسانه به مناسبت گرامیداشت دهه مبارک فجر برگزار شد.

به گفته این مقام مسئول سازه رسوب گیر سنگ و ملاتی و لایروبی حوضچه‌های قدیمی تغذیه مصنوعی «ذاکر» در شهرستان زنجان، پروژه احداث سازه های چند منظوره در بالادست روستای «میرآخور» در شهرستان ماهنشان، سازه‌های چند منظوره در حوزه آبخیز «چسب» شهرستان ایجرود از جمله طرح‌های افتتاحی دهه فجر منابع طبیعی استان زنجان است، اضافه کرد: سازه چند منظوره «صالح‌آباد» در خدابنده و فاز اول پروژه کنترل سیلاب حوزه آبخیز شهری آب‌بر شهرستان طارم طرح‌های قابل افتتاح این ایام است.

وی اظهار داشت: گام‌های اساسی برای اصلاح و احیای منابع طبیعی این استان برداشته شده که مهمترین آن تقویت اعتبارات این حوزه است به‌گونه‌ای که سرجمع اعتبارات مصوب ملی و استانی از ۱۲۰ میلیارد ریال طی سال‌های اخیر به بیش از ۴۰۰ میلیارد ریال در سال جاری رسیده است.

مدیرکل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به نقش گون در کنترل سیل افزود: با توجه به آئین نامه تدوین شده این گونه ممنوع القطع بوده و جزو ذخایر ژنتیکی کشور محسوب می شود.

آقاجانلو با اشاره به بهره مندی از ظرفیت رسانه ها و خبرنگاران در حوزه فرهنگ سازی و اطلاع رسانی با محوریت حفظ منابع طبیعی به نقش تاثیر گذار جوامع محلی و بهره برداران در حفظ پوشش گیاهی، پیشگیری از آتش سوزی ها در عرصه های ملی، و ... تاکید کرد.

وی با بیان اینکه تغییرات رخ داده در سطح دنیا در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست به دغدغه مهم تبدیل شده است، اظهار داشت: تغییرات اقلیمی مانند آتش‌سوزی در استرالیا و قرار گرفتن ژانو

دیه یه عنوان گرمترین ماه طی تاریخ بشر و تغییراتی که در کشور ایران نیز مشاهده می‌شود نشان می‌دهد که باید بیش از گذشته به این حوزه توجه شود زیرا سرنوشت و آینده همه ما وابسته به حفاظت از منابع طبیعی است.

این مقام مسئول همچنین خاطر نشان کرد که در طول سال به منظور کاهش آمار آتش سوزی ها در مراتع و جنگل ها از ظرفیت تمام نیروهای اداره کل استفاده می شود.