استاندار هرمزگان در نشست شورای اداری این استان با بیان خسارات ناشی از سیل اخیر در هرمزگان گفت: براساس مشاهدات میدانی در مناطقی که عملیات آبخیزداری اجرا شده شاهد کمترین میزان خسارات ناشی از سیلاب بوده ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور؛ فریدون همتی افزود: بنابراین باید اینگونه کارها گسترش یابد و عملیات اجرایی در سراسر استان تسریع شود تا شاهد کاهش چشمگیر خسارات سیل بوده و باران به معنای واقعی رحمت الهی بشود.

وی تاکید کرد: در سفری که به بستک، پارسیان و بندرلنگه درماه گذشته داشتیم مشاهده شد سازه های آبخیزداری تاحد یادی موجب کاهش اثرات تخریبی سیل و مهار سیلاب ها در مسیر رودخانه‌ها، منازل مسکونی و تاسیسات مهم شده و بعضا با وجود سازه های رسوبگیر درمسیر سیلاب موجب تقویت پوشش گیاهی وحفاظت خاک شده است.     

همتی یادآور شد: احداث سدها و سازه های آبخیزداری تاثیر بسیاری در جلوگیری و کاهش خسارت‌های ناشی از سیل دارد و همچنین موجب ذخیره سازی مناسب آب برای استفاده در زمینه شرب و کشاورزی و تولید خواهد شد و باید احداث سدهای جدید در استان با جدیت پیگیری شود.       

مدیریت اجرایی استان هرمزگان تصریح کرد: انتظار داریم که مدیران و مسئولان منابع طبیعی استان همانگونه که تاکنون با تلاش شبانه روزی در جهت کاهش اثرات سیل وکنترل روان آبها و حفاظت خاک کارکرده اند با کارجهادی نهضت آبخیزداری را در هرمزگان پویا و احیا نمایند و ما هم تاجایی که بتوانیم حتما حمایت خواهیم کرد.  

گفتنی است امسال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی 98 مبلغ 62 میلیارد تومان جهت عملیات اجرایی پروژه های آبخیزداری در هرمزگان مصوب شده و در حال حاضر 110پروژه آبخیزداری و آبخوانداری که شامل عملیات مکانیکی، بیومکانیکی وبیولوژیکی است در 11شهرستان به سرعت در حال اجرا و در مرحله پایانی کار قرار گرفته است.

شورای اداری استان هرمزگان به ریاست استاندار هرمزگان و با حضور نماینده ولی فقیه و امام جمعه بندرعباس، معاونین استاندار و اعضای شورای اداری در سالن غدیر فرمانداری بندرعباس برگزارشد.