رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان شاهرود از اتمام پایان احداث سه بند سنگ و ملات منطقه ابر و قطری خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود این عملیات بتواند سهم مهمی در مهار سیلاب ایفا کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها و مراتع به نقل از مهر - محمدرضا کشاورزیان ضمن بیان اینکه احداث سه پروژه بزرگ بند سنگ و ملات منطقه قطری شاهرود دی‌ماه امسال از اعتبارات صندق توسعه ملی پایان یافت، ابراز داشت: حجم عملیات پروژه شامل پنج هزار مترمکعب است که به صورت احداث بند سنگی در منطقه کرد رود ابر از محل صندوق توسعه ملی در سال ۹۷ به اتمام رسید.

وی بابیان اینکه حجم آبگیری این بند ۴۰۰ هزار متر مکعب و ارتفاع دو بند دیگر چهار و هشت متر به طول ۷۲ متر است، افزود: بند بزرگ سنگ وملات قطری به میزان هفت هزار و ۶۷۰ متر مکعب و طول آن بیش از ۱۱۰ متر و ارتفاع ۹ متر است که موجب رضایتمندی و خوشحالی مردم محلی را فراهم کرد.

رئیس اداره منابع طبیعی وآبخیزداری شهرستان شاهرود بابیان اینکه اجرای این قبیل پروژه‌های آبخیزداری نقش بسیار مهمی در حفاظت خاک ایفا می‌کند، ابراز داشت: کنترل سرعت و خسارات ناشی از سیلاب و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی، چاه‌ها و قنوات موجود منطقه از دیگر مزایای این طرح محسوب می‌شود.

کشاورزیان اضافه کرد: اجرای طرح‌های آبخیزداری می‌تواند منجر به کنترل، مهار و بهره‌وری از سیلاب‌ها شود که در نهایت اثر پدیده‌هایی نظیر خشکسالی را به شدت کاهش و از خسارات سیلاب نیز جلوگیری خواهد کرد.