مهندس محمدرضا طلایی در مراسم معارفه سرپرست جدید سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، اظهار کرد: سازمان جنگل ها از بخش های شاخص وزارت جهاد کشاورزی است و اقدامات و فعالیت های آن در بخش های حاکمیتی و خدمات رسانی حائز اهمیت است.
وی با اشاره به این که مدیران سازمان جنگل ها غالبا جزو بهترین مدیران وزارت جهاد کشاورزی از نظر علمی، کارشناسی و توانمندی بوده‌اند، یادآور شد: سازمان جنگل‌ها، نیروی کارشناسی ارزشمندی دارد و کارهای شاخصی را انجام می دهد اما به خاطر نقش پر رنگ وظایف حاکمیتی، کارهای کارشناسی که در زمینه های جنگل و مرتع انجام می شود، تحت الشعاع مسائل حاکمیتی قرار می گیرد.
طلایی، اقدامات اجرایی مناسب و اختصاص اعتبار از صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های آبخیزداری، بیابان‌زدایی و مقابله با ریزگردها را از جمله کارهای ارزشمند در این حوزه در سال‌های اخیر عنوان و تصریح کرد: در سال‌های اخیر با وجود تحریم‌ها، بخش کشاورزی با همت و همکاری مجموعه دولت، بخش خصوصی و بهره برداران موفق عمل کرده است به طوری که رشد اقتصادی کشور مرهون رشد مثبت بخش کشاورزی بوده است.معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی گفت: رشد سال گذشته بخش کشاورزی بیش از ۷.۴ درصد مثبت بوده و این، حاصل اقدامات مثبت و کارشناسی در همه حوزه های بخش کشاورزی است.
وی با بیان این که با مدیریت مهندس کشاورز برنامه های وزارت جهاد کشاورزی با قدرت اجرا می شود، خاطرنشان کرد: بزودی فهرست مجموعه پروژه های قابل بهره برداری بخش کشاورزی در سال جاری ارائه می شود.
طلایی در ادامه با اشاره به اقداماتی که در حوزه نیروی انسانی وزارت جهاد کشاورزی در حال اجراست، بیان کرد: نظام‌نامه طرح نظام پیشنهادات اجرایی که طی آن کارشناس مرکز خدمات می تواند پیشنهاد خود را در زمینه سیاست های وزارت جهاد کشاورزی تا مرحله وزیر مطرح و در صورت تایید اجرایی و تقدیر شود، تکمیل شده و در مرحله ابلاغ قرار دارد.
وی با اشاره به تردد و مراجعات بالای ارباب رجوع خواستار تکمیل اجرای طرح دولت الکترونیک در سازمان جنگل ها شد و تاکید کرد: دولت الکترونیک یعنی آن که کار ارباب رجوع را بدون مراجعه انجام دهیم و این از ضروریات سازمان جنگل هاست.
طلایی ادامه داد: خدماتی را که در حوزه وظایف زمین و منابع طبیعی انجام می دهیم باید با الکترونیکی کردن آن، شفاف سازی کنیم.
وی با اشاره به این که برای اجرای فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری از دو سال گذشته پیگیر بودیم، گفت: خوشبختانه با عنایت رئیس جمهوری و همکاری رئیس سازمان برنامه و بودجه، این قانون در وزارت جهاد کشاورزی اجرا شد.
طلایی از اقدامات دکتر خسرو شهبازی سرپرست پیشین سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در دوران تصدی مسئولیت، قدردانی کرد و او را مدیری ارزشمند برشمرد که سازمان جنگل ها کماکان از خدمات آن در مجموعه سازمانی بهره مند خواهد شد.
وی درباره دکتر مسعود منصور سرپرست جدید سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اظهار کرد: احترام به ارباب رجوع و حل مشکلات از ویژگی های آقای منصور بوده و او در بحث های منابع طبیعی صاحب نظر و ایده است.
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به این که ترکیب مدیریتی جدید می تواند به پیشرفت سازمان جنگل ها کمک کند، تصریح کرد: سرپرست وزارت جهاد کشاورزی بر موضوعات توسعه زراعت چوب، کشت گیاهان دارویی، رفع تداخلات اراضی، و تنفس جنگل‌ها تاکید دارد.

همگرایی سازمانی شرط دستیابی به موفقیت در منابع‌طبیعی
سرپرست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور همگرایی سازمانی را شرط دستیابی به موفقیت در منابع‌طبیعی دانست و گفت: هر مدیر و مجموعه‌ای تلاش دارد برای رسیدن به اهداف خود بهترین عملکردها را داشته باشد اما این اقدامات هنگامی می‌تواند به سرمنزل مقصود برسد که در سایه اخلاص و به دور از هرگونه حاشیه ها شکل بگیرد.
دکتر مسعود منصور امروز در مراسم معارفه خود به عنوان سرپرست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، نیروی انسانی متخصص و پاک دست را به عنوان عناصر اصلی رسیدن به توفیق سازمانی دانست و راه‌اندازی دولت الکترونیک، اجرای طرح کاداستر و تثبیت حاکمیت دولت و مردم را رمز سالم سازی و شفاف سازی  در منابع طبیعی برشمرد.منصور با بیان اینکه شفاف‌سازی‌ها می تواند از اعمال سلیقه و آسیب‌های وارده جلوگیری نماید تاکید کرد باید برای اجرای اقدامات در منابع طبیعی فرآیند تعریف نماییم تا از روزمرگی خارج شویم.
منصور همچنین حفاظت، احیاء، توسعه و بهره برداری از منابع طبیعی را وظیفه اصلی سازمان جنگل ها برشمرد که قانون آن را تعیین کرده و ما بدون برنامه ریزی  و تهیه طرح  نمی توانیم  در بخش های مختلف کاری به موفقیت دست یابیم.
وی گفت: کلیدی‌ترین کار در عرصه های منابع طبیعی داشتن طرح و برنامه است و طرح ها نقشه راه ما در اجرای برنامه‌های عملیاتی هستند.
سرپرست سازمان جنگل ها  همچنین خاطرنشان کرد: در تصمیمات کلیدی و اساسی سازمان جنگل‌ها مشورتی عمل خواهیم کرد زیرا مشورت و مشارکت رمز موفقیت در کار است.
وی گفت: منابع طبیعی برای دستیابی به موفقیت بیش از هر چیزی نیازمند مشارکت جامعه علمی، دانشگاهی و تحقیقاتی است و برای پیشبرد اهداف منابع طبیعی رسانه های گروهی و سازمان های مردم نهاد بسیار اثرگذار هستند.
سرپرست سازمان جنگل ها در خاتمه سخنان خود از مسئولان و دست اندرکاران منابع طبیعی کشور تشکر کرد و از مدیران منابع طبیعی ستادی و استانی خواست با قوت هر چه بیشتر به کار خود ادامه دهند.

    

**با صیانت از نیروی انسانی اهداف منابع طبیعی را دنبال کردیم

دکتر خسرو شهبازی که امروز سکان مسئولیت سازمان جنگل‌ها را به دکتر مسعود منصور سپرد در مراسم تودیع خود گفت: خداوند متعال را شاکرم که به من این فرصت را داد تا چند ماهی را با صیانت از نیروی انسانی به عنوان سرپرست سازمان جنگل‌ها اهداف و سیاست‌های منابع طبیعی را دنبال نمایم.
وی از صدا و سیما، خبرنگاران رسانه‌های گروهی، سازمان‌های مردم‌نهاد و بخش‌های تحقیقاتی و دانشگاهی تشکر کرد که در پیشبرد اهداف و برنامه‌های منابع‌طبیعی همواره یار و یاور سازمان جنگل‌ها هستند.
شهبازی پویش نهال‌کاری و کاشت بیش از 14 میلیون نهال از آذرماه سال گذشته را اقدامی ارزشمند برای سازمان جنگل‌ها دانست و خاطرنشان کرد: در این پویش اقشار مختلف جامعه و دوستداران و علاقه‌مندان به منابع‌طبیعی نقش داشتند.
شهبازی گفت: برای نجات درختان شمشاد پیگیری و اقدامات قابل توجهی صورت گرفته است و برنامه مدیریت پایدار جنگل‌های زاگرس همانند گذشته در زمان سرپرستی وی نیز در دستور کار او قرار داشت.
وی در ادامه  به طرح توسعه زراعت چوب اشاره کرد و گفت: 920 هزار هکتار از عرصه‌های کشور برای توسعه زراعت چوب شناسایی شده و برای اجرای طرح تنفس جنگل‌ها این اقدام امری ضروری و لازم است.
خسرو شهبازی هم اکنون به عنوان معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان همچنان در سازمان جنگل‌ها مشغول انجام وظیفه است.