معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: امسال ۱۰۰ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح‌های ابخیزداری کشور اختصاص یافته که نقش مهمی در توسعه این سازه‌ها خواهد داشت.
خسرو شهبازی روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از محل احداث پارک آبخیز ماماتکه در دامنه شرقی پارک جنگلی آبیدر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سال گذشته با تزریق و تامین اعتبار از صندوق توسعه ملی با عنایت مقام معظم رهبری، خروجی‌های مناسبی را در تحقق اهداف و پروژه‌های این حوزه شاهد بودیم و بودجه ای معادل ۲ هزار میلیارد تومان به آبخیزداری و آبخوان‌داری (هدایت سیلاب به سفره های آب زیر زمینی) اختصاص پیدا کرد.
وی با بیان اینکه این اعتبار توانست در تکمیل و احداث سازهای آبی و طرح های آبخیزداری کشور جهش مطلوبی ایجاد کند، اضافه کرد: با این اعتبار ۹۰۰ طرح آبخیز در کشور اجرا شد.
معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به اقداماتی که از سال گذشته آغاز شده و امسال هم ادامه خواهد داشت اشاره کرد و افزود: اجرای اقدامات مکانیکی مثل سازه‌ها، سدها، اجرای اقدامات بیولوژیک مانند مدیریت و حفاظت از مراتع کشور و توسعه جنگل کاری‌ در حوضه‌های آبخیز و ارتقای پوشش گیاهی است که می‌تواند به کنترل فرسایش و حفظ ذخیره سازی منابع آبی و کاهش تبخیر کمک کند.
شهبازی یادآور شد: آنچه که در آبخیزداری اتفاق می افتد، مدیریت پایدار حوضه آبخیز از بالاترین نقطه‌ای که بارش اتفاق می‌افتد تا جایی است که بارش از یک حوضه خارج می شود و مجموعه عملیاتی که به حفظ پایداری کمک می کند.
وی تاکید کرد: منظور از حفظ پایداری این است که پوشش گیاهی یک حوضه را حفظ و فرسایش را کاهش دهیم تا بتوانیم رسوب را کنترل و سیل را مدیریت کنیم یعنی خسارت سیل را کاهش دهیم.
معاون آبخیزداری سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به برنامه های این سازمان در سال جهش تولید اشاره کرد و گفت: سه طرح اساسی در این زمینه باید اجرایی شود که توسعه کشت و صادرات گیاهان دارویی، جنگل‌کاری اقتصادی و زراعت چوب از جمله آنهاست و کردستان در هر سه بخش می تواند سرآمد باشد چرا که هم ظرفیت و بسترهای مناسبی دارد و هم مردم آن علاقمند به طبیعت و سختکوش هستند.
شهبازی بیان اینکه روابط عمومی اداره کل به عنوان یکی از برترین روابط عمومی‌های سازمان جنگل‌ها در حوزه مستندسازی کارهای خوبی انجام داده است، اظهار امیدواری کرد: با بهره‌گیری از سامانه جامع اطلاعات امور زمین و منابع طبیعی که توسط همکاران شاخص استان طراحی و اجرا شده است اقدامات زیربنایی خوبی به آنجام برسد. 
وی اظهار امیدواری کرد با توجه به ظرفیت استان کردستان، تا پایان سال در توسعه‌ی گیاهان دارویی از استان‌های شاخص کشور شود.

شهبازی با تاکید بر اینکه بیشتر طرح‌های زیرساختی بخش آبخیزداری در زمینه جهش تولید نقش ویژه ای دارند، اضافه کرد: تامین آب زیرزمینی، جلوگیری از فرسایش، احیای چشمه ها و قنوات و کمک به کنترل سیلاب و رواناب‌ها از جمله تاثیرات این طرح‌ها برای جهش تولید است.
وی سهم سال گذشته کردستان از صندوق توسعه ملی را ۴۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان اعلام کرد و یادآور شد: امسال هم بودجه لازم برای تکمیل و اجرای طرح های این بخش اختصاص می‌یابد.