مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه وبویراحمد گفت: صیانت از جنگل ها و مراتع استان نیازمند تجهیزات نوین مانند مرکز مانیتورینگ، بالگرد و دستگاه های دمنده کنترل آتش است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها و مراتع به نقل از ایرنا- غلام‌حسین حکمتیان اظهار کرد: با توجه به سطح وسیع جنگل ها و مراتع کهگیلویه و بویراحمد و کمبود نیروی انسانی در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری استفاده از تجهیزات نوین برای حفظ این گنجینه های ارزشمند نیاز توسعه پایدار در استان است.

وی بیان کرد: راه اندازی مرکز مانیتورینگ رصد جنگل ها و مراتع استان برای پیشگیری از خسارت های آتش سوزی و قاچاق چوب از مهمترین این زیرساخت هاست.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: سرانه جنگل و مراتع استان ۱.۶ هکتار است که بیش از ۶ برابر میانگین سرانه عرصه های طبیعی کشور است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه وبویراحمد تصریح کرد: در حالیکه میانگین سطح حفاظت برای هر قرقبان در کشور ۶ هزار هکتار است هر قرقبان در این استان از ۱۸هزار هکتار جنگل و مرتع حفاظت می کند که این امر نیاز به افزایش زیرساخت های حفاظتی را بیشتر کرده است.

حکمتیان عنوان کرد: در چند سال گذشته ۸۵ نیروی انسانی شاغل در اداره های منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد بازنشسته شده اند در حالی که حتی یک مجوز جذب برای این حوزه صادر نشده است.

وی عنوان کرد: هم اکنون ۲۰ قرقبان در شهرستان بویراحمد،۱۹ قرقبان در گچساران و ۶ قرقبان در باشت کار حفاظت از جنگل ها و مراتع را به عهده دارند که نسبت به سطح عرصه های طبیعی این مناطق بسیار اندک است.

حکمتیان با اشاره به اینکه در سال های اخیر ۸۰ دستگاه دمنده از اعتبارات منابع ملی برای کنترل آتش سوزی ها و مراتع خریداری و در اختیار قرقبان ها قرار گرفت افزود: اختصاص تعداد بیشتری از این دستگاه ها می تواند کمک چشمگیری به کمبود نیروی انسانی در زمان بروز آتش سوزی در جنگل ها و مراتع داشته باشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد همچنین به سخت گذر بودن برخی از جنگل های استان اشاره کرد و افزود: اختصاص یک فروند بالگرد برای خاموش کردن آتش سوزی در این مناطق نیاز دیگری است که باید به آن توجه شود.

حکمتیان تاکید کرد: راه اندازی پایگاه اطفای حریق در مناطق سختگذر برای آبگیری بالگرد و سایر اقدام های هنگام آتش سوزی نیاز دیگری است که تاکنون تنها در شهرستان بویراحمد ایجاد شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد در پاسخ به سوالی درباره روند ترمیم جنگل های آسیب دیده از آتش سوزی و سایر آسیب ها در استان عنوان کرد: در برنامه بلند مدت ۱۰ ساله قرار است۱۰۰ هزار هکتار از جنگل ها و مراتع استان با ایجاد جنگل های دست کاشت و توسعه گیاهان احیا می شود.