مدیرکل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان گفت: با اجرای طرح‌های آبخوان‌داری در مناطق مختلف استان به ویژه در دشت‌های بحرانی می‌توان عطش این مناطق را تا حد قابل قبولی کاهش داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها و مراتع به نقل از فارس- خلیل آقاجانلو اظهار کرد: با اجرای طرح‌های آبخوان‌داری آب‌های سطحی و روان که امکان هدررفت آن‌ها بالا است، به آب‌‌های زیرزمینی و منابع آبی ارزشمند تبدیل می‌شود.

مدیرکل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با تاکید بر اینکه آبخوان‌داری نقش مهمی در کاهش خسارات سیل، کم آبی و خشکسالی دارد، گفت: در حال حاضر 13 طرح آبخوان‌داری در استان اجرا شده است.

وی افزود: با انجام مطالعات و شناسایی مناطق بحرانی و همچنین با اجرا و تکمیل پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری در مناطق مختلف استان به ویژه دشت‌های بحرانی سیلاب‌ها مدیریت می‌شود.

آقاجانلو اظهار کرد: با این روش می‌توان نزولات آسمانی را در زیر زمین حفظ و نگهداری کرد.

 مدیرکل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان عنوان کرد: در حال حاضر چهار پروژه با اعتبارات استانی و همچنین اعتبارات صندوق توسعه ملی از سال 1398 در حال اجرا است که شاخص‌ترین آن‌ها طرح آبخوا‌ن‌داری روستای چهرآباد در شهرستان زنجان است.

وی از افتتاح این طرح در هفته دولت امسال خبر داد و گفت: سال گذشته با موافقت رهبر معظم انقلاب اسلامی حدود 100 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی به منظور اجرای طرح‌های مهم اختصاص یافت که سهم استان زنجان از این اعتبار حدود 26 میلیارد تومان بود.

آقاجانلو افزود: امسال نیز از محل صندوق توسعه ملی حدود 16 میلیارد تومان برای استان زنجان در نظر گرفته شده است.