مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان گفت: با وجود تنوع زیاد گیاهان دارویی در جنوب کرمان، ظرفیتی مهم ایجاد کرده است که می‌تواند علاوه بر گردش مالی قابل توجهی که به همراه دارد زمینه اشتغال برای جوامع محلی را نیز فراهم کند.

به گزارش خبرنگار پیام طبیعت- حمزه احمدی عنوان کرد: نامگذاری سال 99 به نام «جهش تولید» توسط مقام معظم رهبری (مدظله العالی) فرصتی مغتنم است تا در صنعت گیاهان دارویی نیز شاهد جهش باشیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان با اشاره به ظرفیت مرتعی این منطقه در تولید گیاهان دارویی عنوان کرد: سالانه بیش از ۷۰ تن آویشن از مراتع این خطه برداشت می‌شود.

حمزه احمدی با بیان اینکه جنوب کرمان با یک میلیون و ۹۴۱ هزار و ۹۵۴ هکتار مرتع، یکی از مهم‌ترین رویشگاه‌های گیاهان داروی کشور به شمار می‌رود اظهار داشت: چنین ظرفیتی علاوه بر لزوم نگاه اقتصادی، اهمیت حفاظت از عرصه‌های مرتعی این خطه را دوچندان کرده است.

وی با اشاره به ظرفیت فوق‌العاده این دیار در حوزه گیاهان دارویی تصریح کرد: مراتع جنوب کرمان رویشگاه گیاهانی همچون آویشن، وشاء، آلاله، آنغوزه، بومادران، کتیرا، مورد، انواع زیره و بابونه است.

احمدی در خصوص شرایط و چگونگی برداشت آویشن در این منطقه عنوان کرد: هر ساله در راستای سیاست‌های ابلاغی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور برگ آویشن مورد بهره‌برداری و برداشت قرار می‌گیرد. طی ۲ سال گذشته در قالب ۲۳ فقره طرح در سطح منطقه جنوب کرمان بهره‌برداری از گونه آویشن کوهی انجام شده است.

وی قیمت پایه هر کیلوگرم محصول آویشن خشک را مطابق سیاست‌های ابلاغی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در سال جاری ۹۰۰ هزار ریال عنوان کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان با تاکید بر اینکه منابع طبیعی و مراتع ارزشمند این خطه متعلق به همه مردم هستند تصریح کرد: تصرف حریم منابع طبیعی در واقع تجاوز به حقوق عموم مردم است و حاکمیت اجازه جولان در این عرصه‌ها را به متصرفان نخواهد داد.

او با بیان اینکه یک میلیون و ۲۸۶ هزار هکتار از مراتع جنوب استان کرمان، قشلاقی است اضافه کرد: بیش از ۶۳۲ هزار هکتار مرتع ییلاقی در این منطقه وجود دارد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری جنوب کرمان با بیان اینکه مساحت مراتع متراکم این منطقه بیش از ۸۶ هزار هکتار است بیان کرد: جنوب کرمان دارای بیش از ۹۰۷ هزار هکتار مرتع نیمه‌متراکم است. مراتع کم تراکم هم مساحتی بیش از ۹۴۸ هزار هکتار را شامل می‌شوند