پروژه بزرگ آبخیزداری و کنترل سیلاب حوزه آبخیز دروازه قرآن شیراز با حضور معاون وزیر و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، استاندار فارس، نمایندگان مردم شریف شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی، فرماندار، شهردار، دادستان و جمعی از مدیران ارشد دستگاه‌های اجرایی استان افتتاح شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس، دکتر مسعود منصور معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها ، مراتع و آبخیزداری کشور در این مراسم گفت: یکی از مهمترین رسالت ‌های سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور حفظ منابع پایه آب و خاک با انجام فعالیت‌های آبخیزداری و آبخوانداری و همچنین پروژه‌های بیولوژیکی و بیومکانیکی است.
وی افزود: همانطور که در مساله سلامت پیشگیری همیشه مقدم بر درمان است در مساله سیل نیز پیشگیری از بروز سیلاب مقدم بر جبران خسارت‌های آن است و بر این اساس توسعه فعالیت‌های آبخیزداری می‌تواند نقش چشمگیری در این راستا ایفا کند. 
وی با اشاره به حادثه تلخ سیل در سال 98 که منجر به فوت تعدادی از هم میهنانمان و نیز آسیبه‌ای جدی به زیرساخت‌های شهری در 11 استان کشور گردید افزود: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و دستور ریاست محترم جمهوری کار مطالعاتی در حوزه آبخیز 11 استان کشور در 24 حوزه آبخیز در سطح 280 هزار هکتار در دستور کار این سازمان قرار گرفت که در این راستا در استان فارس نیز اجرای عملیات آبخیزداری در بالادست حوزه آبخیز دروازه قرآن شیراز با قید فوریت در مدت کوتاهی انجام و وارد فاز عملیاتی گردید.
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به جزییات طرح بزرگ آبخیزداری دروازه قرآن شیراز گفت: این طرح مشتمل بر 6 سازه سنگی- ملاتی است که بروی 2 آبراهه آبزنگی و زیباشهر در مدت کمتر از 4 ماه توسط 6 پیمانکار بطور همزمان  اجرا شد که در نوع خود رکوردی کم نظیر در کشور به شمار می رود.
وی افزود: بر اساس پیش‌بینی‌های انجام گرفته این بندها سالیانه قادر به ذخیر دو میلیون متر مکعب آب هستند و می‌توانند ورودی سیلاب با دوره بازگشت 500 ساله را مهار و کنترل کنند.
عالی‌ترین مقام منابع‌طبیعی کشور با اشاره به وسعت دو هزار و 500 هکتاری حوزه آبخیز موثر بر این پروژه تصریح کرد: با ادامه همکاری‌ها و مشارکت دیگر دستگاه‌ها درصددیم تا هزار هکتار از این مجموعه به پارک آبخیز به عنوان مکانی طبیعی، تفرجگاهی و آموزشی تبدیل شود .
وی همچنین در ادامه با بیان اینکه با اجرای فعالیت‌های آبخیزداری سالانه از 9 تن فرسایش خاک در هر هکتار جلوگیری می شود تصریح کرد: در بخش حفظ منابع آب و خاک کشور هیج فعالیتی ثمربخش‌تر از کار آبخیزداری نیست.
عنایت اله رحیمی استاندار فارس نیز در آیین افتتاح این طرح ضمن قدردانی از اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری و کلیه دست اندرکاران احداث این پروژه مهم و تاثیرگذار تصریح کرد: با افتتاح این پروژه تا حدود زیادی از دغدغه مردم در خصوص وقوع سیلاب در سال‌های آینده کاسته خواهد شد و امیدواریم که با انجام این گونه طرح‌ها علاوه بر جلوگیری از سیلاب‌های ویرانگر منشاء خیر و برکت برای مردم شیراز باشد.
وی با اشاره به قرارگیری شهر شیراز در مسیر آبراهه‌ها و مسیل‌های گفت: با برنامه‌ریزی های صورت گرفته بناست تا با همکاری منابع طبیعی و شهرداری قسمت‌های دیگری از شهر شیراز بویژه شمال غرب با اجرای فعالیت‌های آبخیزداری از خطرات و گزند سیل در امان بماند.
رحیمی افزود: تجربه نشان داده با اجرای طرح‌هاي جامع آبخيزداري در زير حوضه‌ها به ويژه آبريزهای منتهی به شهرها و روستاهای در معرض سيلاب، خسارت‌هاي ناشی از سيل به تاسیسات شهری، مزارع و باغات کاهش قابل ملاحظه‌ای داشته است.
استاندار فارس در ادامه گفت: مسئله آبخیزداری و احیای منابع آب و خاک از ضروریات انکارناپذیر است و از همه مهم‌تر اینکه انجام پروژه‌های آبخیزداری موجب خوشحالی و رضایتمندی مردم در همه مناطق استان شده است.
عبدالحسن صمدنژاد مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس نیز در این مراسم با اشاره به عملیات اجرایی 6 بند سنگی ملاتی در بالادست حوزه دروازه قرآن شیراز گفت: عملیات احداث این پروژه ها از 15 تیرماه سال جاری آغاز و با تلاش شبانه‌روزی نیروهای منابع طبیعی در مدت کمتر از 4 ماه به پایان رسید.
وی گفت: در این پروژه بیش از 31 هزار متر مکعب عملیات سنگی– ملاتی و 18 هزار متر مکعب عملیات خاکبرداری صورت گرفته و این 6 سازه  قادرند در هر بارندگی علاوه بر کنترل و مهار سیلاب ، نیم میلیون متر مکعب آب را به سفره‌های آب زیرزمینی منتقل کنند.
وی در ادامه با اشاره به اعتبارات تخصیص یافته از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای احداث این پروژه اظهار امیدواری کرد: با همکاری دیگر دستگاه‌ها و جذب اعتبارات لازم شاهد اجرای پروژه‌های مشابه در دیگر نقاط استان بویژه مناطق کمتر برخوردار و محروم استان باشیم.