رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شاهرود از اتمام عملیات بند خاکی سطوه و بیدستان این شهرستان خبر داد و گفت: یک میلیارد تومان برای بند خاکی سطوه و بیدستان هزینه شد.

محمدرضا کشاورزیان ضمن بیان اینکه عملیات احداث بند خاکی سطوه و بیدستان جنوب شهرستان شاهرود به اتمام رسیده است، ابراز داشت: هدف از اجرای طرح کنترل سیلاب و تقویت آب‌های زیرزمینی در این منطقه عمومی است.

وی بابیان اینکه این بند خاکی ۷۲۰ متر طول، شش متر عرض تاج و ۴۲ متر کف دارد، افزود: طبق پیش‌بینی‌ها ۱۰۲ هزار مترمکعب حجم آبگیری بند خاکی سطوه و بیدستان است.

رئیس اداره منابع طبیعی شاهرود بابیان اینکه یک میلیارد تومان دولت برای اجرای این بند پرداخت کرده است، افزود: سیلاب بالادست منطقه در بارندگی‌های شدید ممکن بود ایجاد مخاطراتی برای ناحیه به دنبال داشته باشد که با اقدام از بروز چنین حادثه جلوگیری شده است.

کشاورزیان ضمن بیان اینکه برای انجام این عملیات از جوامع بومی و محلی نیز استفاده‌شده است، در ادامه تصریح کرد: طبق هماهنگی با دهیاری‌های منطقه می‌توان از موقعیت این بند خاکی و آبی که پشت آن جمع می‌شود برای تقویت گردشگری نیز استفاده کرد.

وی افزود: عملیات آبخیزداری در حوزه‌های سورخان، ابر، ابرسج، تاش و دهملا در حال انجام است که طبق آخرین گزارش‌ها احداث بند خاکی، سنگ و ملات و آبخیزداری در این مناطق توانسته طی سال‌های اخیر از بروز سیلاب بسیار پیشگیری کند.