مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان يزد درباره اجرای مزرعه الگويي آنغوزه تلخ در محدوده طرح ترسیب کربن در استان يزد اظهار داشت: در راستای پيشبرد اهداف پروژه مدیریت مشارکتی منابع طبیعی و توسعه روستایی (تعمیم ترسیب کربن) در شهرستان خاتم و  با توجه به کمبود منابع آبی منطقه و اثرات سوء كشاورزي سنتي و استفاده از گياهان پر آبخواه و در نتيجه افت سفره آب هاي زيرزميني و نيز بهره برداري غير اصولي مراتع، برنامه تغییر الگوی کشت و سوق به کشت­های کم آب و مقاوم به خشکی با هماهنگي سازمان جهاد كشاورزي در قالب ايجاد مزرعه  الگويي در محدوده  طرح ترسيب كربن در دستور كار قرار گرفته است.  

آخوندي عنوان كرد:  کشت گیاهان دارویی با نیاز آبی پایین و بهره وری اقتصادی بالا از مناسب ترین انتخاب ها جهت معيشت جانبي پايدار بوده كه در راستاي کاهش فشار به منابع آبی و مراتع  بوده و منافع اقتصادی مطلوبی را عاید بهره برداران می نماید.

 

وی در ادامه بیان کرد: با عنایت به آشنایی اندک، دانش ناکافی و عدم وجود سابقه کافی از کشت برخی محصولات منتخب دارویی در منطقه، ترویج و تبیین  اساسی جنبه های زراعی و اقتصادی کشت گیاهان دارویی، نقش اساسی در ترغیب کشت گیاهان دارویی و استقبال از تصحیح الگوی کشت منطقه به سمت کشت این گیاهان بازی می کند. در این خصوص، بهترین راهکار، ترویج عملی کشت بوده و پایلوت های الگویی کشت گیاهان دارویی، مناسب ترین روش ترویج عملی و نقطه آغاز شایسته ای برای توسعه کشت می باشند، چرا که بهره برداران، از نزدیک و تحت حمایت و نظارت فنی کارشناسان، تمام مختصات زراعی و اقتصادی کشت گیاهان دارویی را در مقایسه با گیاهان مرسوم منطقه رصد کرده و خود، برتری گیاهان دارویی را شاهد خواهند بود. این امر توسط بهره برداران و كشاورزان پیشرو آغاز و در صورت حصول نتیجه و موفقیت عملی، منجر به استقبال از تولید گیاهان دارویی در منطقه می گردد.

مدير كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان يزد گفت: در این راستا، با تطابق نیازهای اکولوژیکی گیاهان دارویی مختلف با شرایط اقلیمی و اقتصادی منطقه، در فاز اول مزرعه الگويي 5 هكتاري آنغوزه تلخ در قرق 50 هكتاري مرتع اسلام آباد وليعصر  انتخاب شد. لازم به ذكر است اين منطقه از سال 1383 در منطقه ايجاد شده و داراي بارندگي 160 ميليمتر و گونه غالب درمنه، قيچ است. 

افزون بر این، وی اعلام کرد: بازدید مستمر و کارشناسی از مزرعه و رفع مشکلات جهت حصول به نتیجه منطقی و قابل استناد جهت توسعه یا حذف مزارع و  تدوین و ارائه نتایج کاشت الگویی  از اهميت خاصي برخوردار بوده و در ادامه بازدید های حضوری، انتقال دانش فنی و آموزش روش صحیح تولید، تبیین اقتصادی کشت این گیاه دارویی از نزدیک برای بهره بردان انجام و برنامه ریزی و توسعه کشت براي افراد متقاضي صورت خواهد گرفت.

بهره گيري از ظرفيت اراضي رها شده و مستعد فرسايش بادي، تغيير روش بهره برداري مراتع از علوفه به استفاده از فراورده هاي جانبي، جمع آوري بذور و ..، توسعه تشكل هاي توليدي گياهان دارويي و حمايت از سرمايه گذاران صنايع تبديلي و بسته بندي از ديگر برنامه ها و اقدامات پيش رو در زمينه گياهان دارويي در طرح ترسيب كربن  است.

 لازم به ذكر است طرح ترسيب كربن از سال 1396 در شهرستان خاتم با مساحت تقريبي  99528 هکتار  و 8 روستا با جمعيت 4800  نفر آغاز و هم اكنون 8 صندوق توسعه با 63 گروه و 714  عضو  با مبلغ پس انداز ماهانه 61150000ريال در اين طرح شكل گرفته است. تاكنون 142 فقره وام به مبلغ 1880 ميليون ريال از محل صندوق هاي توسعه و بانك رسالت به اعضای صندوق­ها پرداخت شده است. در راستای اجراي اسناد معيشت روستاها تاكنون 202 شغل جديد يا توسعه اي در سطح 8 روستای یاد شده، ایجاد شده است همچنین تعدادی از مشاغل دیگر نیز تثبیت و حفظ شدند. توسعه و كشت گياهان دارويي و كم آبخواه از جمله كشت 35 هكتار گل محمدي، 5 هكتار زعفران و رزماري،  راه اندازي و يا توسعه واحدهاي نيمه صنعتي پرروش دام سنگین و سبک، راه اندازي 10 كارگاه كوچك و خانگي گليم بافي،  راه اندازي يك كارگاه خياطي، توسعه مغازه هاي مختلف و ... از جمله مشاغل ايجاد شده در محدوده طرح ترسيب كربن هستند.