مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری در نشست برنامه‌ریزی هفته منابع طبیعی با اشاره به شعار این هفته"همه با هم، جهاد برای حفاظت از منابع طبیعی" اظهار کرد: از پانزدهم تا بیست‌ و یکم اسفندماه امسال براساس برنامه ‌زمان‌بندی برنامه‌های متعدد از سوی منابع طبیعی و آبخیزداری و دستگاه‌های مرتبط با آن برگزار می‌شود.

سید اسماعیل صالحی افزود: از جمله اهداف اجرایی برنامه‌های هفته منابع طبیعی تبدیل فرهنگ منابع طبیعی به فرهنگ عمومی بین اقشار مختلف مردم و مسئولین، گسترش تفاهم‌نامه عمومی جلب مشارکت مردمی برای حفاظت، احیا، توسعه و بهره‌برداری اصولی منابع طبیعی، آشنایی عموم مردم با اهداف، دیدگاه‌ها، سیاست‌ها، برنامه‌ها و ماموریت‌های سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری است.

وی بیان کرد: امسال رویکردها و سیاست‌های اجرایی هفته منابع طبیعی شامل برجسته‌سازی اقدامات به ویژه طرح جهش 9 در 99، اهمیت و ضرورت حفظ، احیا، توسعه و بهره‌برداری اصولی، اهمیت و ضرورت مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز و مشارکت مردم، هماهنگی با دستگاه‌های نظارتی از جمله شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، آموزش و پرورش و ... برای ترویج فرهنگ درختکاری است.

صالحی تصریح کرد: تقویت دانش و آگاهی مردم در خصوص سیمای منابع طبیعی استان و نقش آن در پایداری سرزمین‌، بهره‌برداری از توان هنرمندان و نخبگان به منظور ارائه طرح‌های نو، ضرورت همکاری تشکل‌های مردم‌نهاد و بهره‌گیری از ابزارها و ظرفیت‌های تبلیغی از دیگر رویکردهای برنامه‌های هفته منابع طبیعی است.

وی با اشاره به تغییر رویه اجرای برنامه‌ها همگام با وضعیت شیوع کرونا در استان عنوان داشت: روزشمار اجرای برنامه‌ای با عناوینی از جمله برگزاری آیین درختکاری، منابع طبیعی، درختکاری و توسعه پوشش گیاهی، افتتاح و بهره‌برداری از طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری، منابع طبیعی و فرهنگ و رسانه‌، منابع طبیعی، حفاظت و قانون با رویکرد فرهنگ‌سازی عمومی در راستای حفظ آب‌، خاک، مراتع و جنگل‌ها اجرا می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در پایان بیان کرد: برگزاری مانور یگان حفاظت و دیدار مدیران منابع طبیعی و آبخیزداری با ائمه جماعات در شهرستان‌ها، پژوهش و برگزاری جلسات تخصصی با نخبگان دانشگاهی، اجرای برنامه‌هایی با محوریت خانواده و مسئولیت اجتماعی، منابع طبیعی و ایثار و شهادت شامل برنامه درختکاری به یاد شهدا و دیدار با خانواده شهدا و ایثارگران، راه‌اندازی میز خدمت و بیان عملکرد سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در استان و پاکسازی طبیعت نیز در هفته منابع طبیعی انجام می‌ش

عطاالله ابراهیمی، رئیس جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری در ادامه این نشست با ابراز تأسف از تغییر اقلیم و تبعات ناگوار آن، بیان کرد: بسیاری از مسائل و بلایای طبیعی ناشی از عملکرد ناصحیح انسانی بوده و به همین سبب قابل پیش‌بینی است.

وی با اشاره به اینکه تخریب‌های ناشی از برنامه‌ریزی‌های دولتی به منظور بهره‌وری از طبیعت بیشتر از تخریب مردم است، افزود: آسیب به طبیعت از جمله تخریب و نابودی پوشش گیاهی و جنگل‌ها موجب ایجاد سیل‌ و از بین رفتن رطوبت زمین شده و بسیاری از بارگذاری‌های نامطلوب در طبیعت خسارات جبران‌ناپذیری به آن وارد می‌کند.

رئیس جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری با اشاره به لزوم بازنگری در رفتار با طبیعت، اضافه کرد: بارگذاری‌‌ زیرساخت یا بهره‌برداری از طبیعت باید هم‌راستای نظم طبیعت باشد. اجازه مقام معظم رهبری برای استفاده از منابع مالی صندوق توسعه ملی برای طرح‌های آبخیزداری و آبخوان‌داری نشان‌دهنده این موضوع است که مسئولان عالی‌رتبه  پی به اهمیت و اولویت منابع طبیعی شده‌اند و به همین علت بخش زیادی از منابع ارزی کشور در این بخش صرف می‌شود.

ابراهیمی گفت: اگر مردم وارد مقوله حفاظت از منابع طبیعی نشوند مجموعه‌های اداری نمی‌توانند کاری از پیش ببرند و مردم و همه دستگاه‌ها باید در حفظ و نگهداشت منابع طبیعی همکاری داشته باشیم، دستگا‌ه‌های اجرایی باید بتوانند این فرهنگ را عمومی کنند.

وی عنوان کرد: آموزش و پرورش نقش مهمی در شکل‌گیری ذهنیت کودکان و نوجوانان نسبت به حفاظت از منابع طبیعی دارند و شبکه شاد ظرفیت مناسبی برای ارائه ایده‌های دانش‌آموزان و فرهنگ‌سازی آن‌ها است.

رئیس جهاد کشاورزی استان در پایان خاطرنشان کرد: از ظرفیت سمن‌ها و هلال‌احمر به منظور گسترش مشارکت اجتماعی نیز باید به درستی استفاده شود. طرح‌های قبل مانند هر مدرسه یک نهالستان باید اجرا و مکاتبه با آموزش و پرورش در راستای گرفتن ایده‌ها در حفظ منابع طبیعی انجام شود