رییس سازمان جنگل ها، مراتع و ابخیزداری کشور گفت: هم‌اکنون ۱۹ پارک آبخیز با ۴۶ هزار هکتار وسعت در برنامه کاری سازمان وجود دارد و عملیات آن انجام شده و دره گردو یکی از بزرگترین پارک‌هاست که امروز بهره‌برداری می‌شود و این کار ادامه‌دار است.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها به نقل از تسنیم از اراک، مسعود منصور پیش از ظهر امروز در آیین افتتاح نخستین پارک آبخیز کشور با حضور وزیر کشاورزی در دره گردوی شهر اراک با اشاره به اهمیت جنگل‌ها و پارک‌های آبخیز اظهار داشت: کشور ایران در معرض شدید فرسایش آبی بوده و 125 هکتار عرصه کشور در معرض این فرسایش است و تاکنون در 30 میلیون هکتار عملیات آبخیزداری انجام شده است.
وی افزود: براساس مطالعات سالانه 16.4 تن در هکتار فرسایش آبی در کشور ما اتفاق می‌افتد و آبخیزداری باعث می‌شود این مقدار در سال به 9 تن در هکتار کاهش داشته باشد که رقم بالایی است .
معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: پارک‌های آبخیز یکی از رویکردهایی است که می‌توان به عنوان یک کار نو به آن بپردازیم، برخی از حوضه‌های آبی سبب ایجاد سکونت و شهرها به ویژه در کلانشهرها می‌شود که با کارهایی اعم از کنترل سیلاب‌ها، روان‌آب‌ها و غیره می‌توان عملیات آبخیزداری را انجام دهیم و درکنار آن اقدامات بیولوژیک جنگل‌کاری، پیست‌های دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی، رصدخانه‌ها و پارک‌ها و انواع کارکردها که می‌تواند جنبه تفرجگاهی به آن حوزه را بدهد داشته باشیم که مجموعه این اقدامات باعث ایجاد پارک‌های آبخیزداری می‌شود.
منصور ادامه داد: هم‌اکنون بیش از 40 میلیون هکتار از حوضه‌های آبخیز در حوزه آبخیز شهری است و تاکنون در 6 میلیون هکتار از این مقدار عملیات آبخیزداری انجام دادیم و در حوزه آبخیز شهری نسبت به قبل نیازمند همکاری شهرداری و منابع طبیعی هستیم.
وی خاطرنشان کرد: با کار آبخیزداری اثرات تخریبی سیل به شدت کاهش پیدا می‌کند و با این عملیات سفره‌های آب زیرزمینی تقویت می‌شود و از پدیده فرونشست جلوگیری می‌کند، هم اکنون 19 پارک آبخیز با 46 هزار هکتار وسعت در برنامه کاری وجود دارد و عملیات آن انجام شده و دره گردو یکی از بزرگترین پارک‌هاست که امروز بهره‌برداری می‌شود و این کار ادامه دارد.
رییس سازمان جنگل ها عنوان کرد: پارک دره گردو هزار و 413 هکتار وسعت و 10 کیلومتر آبراهه دارد، اگر این اقدامات آبخیزداری انجام نمی‌شد شهر در معرض سیلاب‌ها قرار می‌گرفت و این اقدامات تهدیدات را به فرصت تبدیل کرده و مردم می‌توانند از این تفرجگاه استفاده کنند، 194 سازه در این حوضه با بیش از 20 هزار متر مکعب عملیات‌سازی ایجاد شده است.
منصور بیان کرد: در این منطقه 10 و نیم کیلومتر مسیر پیاده‌روی ایجاد و حدود 100 هزار نهال غرس شده که کار بیولوژیک این منطقه را انجام می‌دهد، 486 هزار متر مکعب حجم آبی است که در سازه‌های احداثی نگهداری می‌شود و مخزن آب به حجم 6 هزار متر مکعب ایجاد شده و آب در این مخزن ذخیره و در فصل خشک از آب این مخزن در جهت آبیاری درختان استفاده می‌شود.
وی افزود: علاوه بر هزینه‌هایی که شهرداری انجام داده تاکنون بیش از 166 هزار میلیارد ریال در دره گردو هزینه شده که 70 درصد این مبالغ از منابع ملی و مابقی آن از منابع استانی تامین شده و پارک‌های آبخیز نیازمند یک ضوابط فنی برای شکل‌گیری و بهره‌برداری هستند که استانداردسازی و نظام فنی آن  تدوین شده و درحال تقدیم آن به سازمان برنامه و بودجه هستیم تا این موضوع صاحب یک دستورالعمل فنی مشخص باش، بسیاری از شهرها مستعد ایجاد اینگونه پارک‌ها هستند و امیدواریم در سایر شهرها نیز شاهد بهره‌برداری پارک‌های اینچنین باشیم.