معاون امور استان‌های سازمان صدا و سیما با اشاره به اهمیت بی‌بدیل منابع‌طبیعی در مسائل کلیدی و بنیادی کشور، تأکید کرد: منابع‌طبیعی ثروت ملی و سرمایه جاویدان امروز و نسل‌های آینده است.  

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور - علی دارابی در پیامی در صفحه مجازی خود به مناسبت هفته منابع‌طبیعی و آبخیزداری، با بیان اینکه نقش و سهم مردم در حفظ، توسعه، گسترش و احياى منابع طبيعى نقش اول محسوب می‌شود،خاطرنشان کرد: دستگاه‌هاى متولى، نهادهاى قانونگذارى، اجرايی و نظارتى، وظايف و مسئوليت هايی دارند كه بايد به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

وی آب، خاك، پوشش گياهى، مرتع، كوه، جنگل، آبخواندارى، فضاى سبز و حفظ محيط زيست را مجموعه اى از ثروت ملى و انفال كشور است كه منابع طبيعى"ناميده می‌شود، عنوان کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به اینکه ۴۵۰ شهر، ٨٢٨٠ آبادى و روستاى كشور در معرض سيل قرار دارند خاطرنشان کرد: سالانه 25 سیلاب در کشور به وقوع می پیوند که خسارت هر يک از این سیلاب ها بيش از ١٠٠ ميليارد تومان است.

وی در ادامه به 80 میلیون هکتار مرتع در ایران اشاره نمود و عنوان کرد: ٣٤ ميليون واحد دامى از این مراتع  تغذيه مي شوند و ٩١٦ هزار خانواده معيشت آنها وابسته به آنها می باشند.

محقق و استاد دانشگاه اظهار کرد: ٨ هزار گونه گياه شناسايی شده داريم كه بيش از ۴ هزار آن كاربرد در حوزه دارو و غذا و كاربرى‌هاى صنعتى دارد.

معاون امور استان های صدا و سیما با بیان اینکه جنگل‌های زاگرس یکی از مهم‌ترین رویشگاه‌های جنگلی کشور هستند اظهار کرد: معیشت حدود ۱.۵ میلیون نفر از مردم ساکن در این مناطق وابسته به جنگل‌های زاگرس است. ۴۰ درصد آب کشور از آن منطقه تامین می شود و این مناطق در وضعیت اجتماعی و اقتصادی ۱۱ استان زاگرس نشین نقش اساسی در ايجاد كمربند سبز كشور و جلوگيرى از گرد و غبار و خشک سالى دارند و به‌طور کل یک منطقه استراتژیک برای کشور است.

دارابی با بیان اینکه ثبت جنگل‌های هیرکانی در فهرست جهانی یونسکو دومین میراث طبیعی کشور محسوب می‌شود که نشانهٔ منحصربه‌فرد بودن آن است، اضافه کرد: بزرگترین بخش از این جنگل‌های ارزشمند، با حدود ۲ میلیون هکتار در ایران است و فقط ۵ ميليارد متر مكعب آب كشور را ذخيره و تامين مى كند.

وی در پایان تأکید کرد: كاشت درخت، رها نكردن زباله در طبيعت، كاهش شديد استفاده از ظروف يك بارمصرف، استفاده از پاكت هاى كاغذى بجاى كيسه هاى پلاستيكى (اتحاديه اروپا سال٢٠٢١ را وداع با كيسه پلاستيك اعلام كرده است)، كمك در نظافت و پاكيزه نگهداشتن شهر و محيط مان گام هاى اول ما شهروندان براى آنكه فرهنگ منابع طبيعى را به فرهنگ عمومى كشور تبديل كنيم. بياييد از خودمان آغازكنيم.