امروز یکشنبه هفدهم اسفند همزمان با سومین روز از هفته منابع طبیعی که به نام منابع طبیعی، فرهنگ و رسانه نامگذاری شده است جمع قابل توجهی از اعضای تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد، دانشجویان و دوستداران منابع طبیعی و محیط زیست در فضایی سرشار از شور و نشاط در باغ راز هستی چیتگر تهران حضور یافته و  اقدام به کاشت صدها نهال کرده‌اند.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، پیش از برگزاری این مراسم حجت الاسلام سید مصطفی طباطبایی‌نژاد مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به اهمیت درختکاری در اسلام اشاره کرد و گفت: کاشت درخت مهم است اما نگهداری و مراقبت از آن مهمتر است زیرا نهالی که کاشته می‌شود همانند نوزادی است که باید از آن مراقبت شود تا بتواند قوت بگیرد و خود را مقابل اتفاقات و حوادث روزگار صیانت نماید.

 

طباطبایی‌نژاد همچنین گفت: خداوند درخت را مایه بركت و آيه حكمت و قدرت خويش قرار داده است و هر درختی که انسان ها در این دنیا می کارند ذخیره ای برای آخرت و بهشت است.
او افزود: در طبیعت دو شکل درختان وجود دارند که یکسری درختان طبیعی و جنگلی هستند که بدون دخالت انسان به ‌وجود آمده‌ و خدادادی است و نوعی دیگر از درختان، دست کاشت هستند و توسط انسان کاشته شده است.
مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جنگل ها به شهرداری منطقه چیتگر پیشنهاد داد: بخشی از بوستان چیتگر را به کاشت درختان مثمر مانند: انجیر، زیتون، انگور، انار و گردو اختصاص دهند زیرا در شریعت اسلام به کاشت این درختان بهشتی توصیه های فراوانی شده است.
او همچنین یاد آور شد: همه درختان ارزش های زیست محیطی و منحصر به فرد خود را دارند و با تولید اکسیژن و جذب دی اکسید کربن به انسان و موجودات حیات می بخشند.
وی گفت: دین اسلام قطع کنندگان درخت را مورد مذمت قرار داده و آنانی که درختان را برای سودجویی قطع می کنند در روز قیامت غذاب الهی را به جان می خرند. 

**حفظ منابع طبیعی موجود،  اولویت مهم سازمان جنگل ها 
همچنین در سومین روز هفته منابع طبیعی که در باغ راز هستی چیتگر تهران برگزار شد، دکتر حسین میرزایی مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت مردمی سازمان جنگل ها در سخنانی گفت: منابع طبیعی کشور بویژه جنگل ها و مراتع  امروز با چالش های مختلفی مواجه است و حفظ منابع طبیعی موجود از اولویت های مهم سازمان جنگل هاست.

 

میرزایی افزود: بیابان‌زایی، فرسایش خاک، ریزگردها و سیل از جمله چالش هایی هستند که امروز منابع طبیعی و محیط زیست  کشور با آن دست به گریبان است و انسان با مدیریت نادرست و برخورد غیرمنطقی با طبیعت در بوجود آمدن آن نقش دارد.
او اضافه کرد: امروز محیط زیست و منابع طبیعی حد و مرز نمی شناسد و قطع حتی یک درخت می تواند تاثیر منفی و مخرب خود را در زندگی بشر برجای بگذارد.
مدیرکل دفتر آموزش، ترویج و مشارکت مردمی سازمان جنگل‌ها، جوامع محلی و سازمان‌های مردم‌نهاد را سرمایه‌های ارزشمند اجتماعی دانست و گفت: نهادهای مردمی و تشکل‌ها با حضور و مشارکت خود می‌توانند نجات بخش منابع طبیعی و محیط زیست کشور باشند.
بر اساس این گزارش، مراسم روز درختکاری در باغ راز هستی چیتگر تهران با مشارکت منابع طبیعی استان تهران و حمایت و پشتیبانی شهرداری منطقه 22 انجام شده است.