امسال کاشت ۲۰ میلون اصله نهال در ۳۰۰ تا ۳۵۰ نقطه از پنج ناحیه رویشی جنگلی کشور هدفگذاری شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقال از روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی، قائم مقام معاونت امور جنگل ها در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیز داری کشور با اعلام این مطلب به خبرنگار ما گفت: کاشت این نهال ها بر اساس میزان بارندگی در نواحی جنگلی از اواخر آذر ماه امسال با کمک مردم و همچنین طبق قراردادهایی با پیمانکاران آغاز شده و تا اواخر فروردین ادامه خواهد داشت.
رضا بیانی افزود: در هفته درختکاری، عملیات غرس نهال در سطح کسترده تری انجام می شود.
وی با اشاره به پنج ناحیه رویشی هیرکانی، زارگرسی، ارسبارانی، خلیج فارس - عمانی و ایرانی- تورانی در کشور اظهار داشت: بیشترین بارندگی در نواحی رویشی جنگلی ایرانی- تورانی و خلیج فارس-عمانی در آذرماه و دی ماه است و در این نواحی با نخستین بارندگی، نهالکاری آغاز شده و در حال حاضر نزدیک به ۳۰ درصد پیشرفت کار داشته ایم.
بیانی اضافه کرد: در سال جاری حدود ۵۷ هزار هکتار احیا، غنی‌سازی و توسعه جنگل با نهال‌های بومی همان مناطق برنامه‌ریزی شده است.
وی در همین حال گفت: در هفته درختکاری در همه استان های کشور، نهال رایگان در اختیار مردم قرار می گیرد.
قائم مقام معاونت امور جنگل ها در سازمان جنگل، مراتع و آبخیز داری کشور با اشاره به این که ۲۰ میلیون اصله نهال که امسال غرس خواهد شد، تولید نهالستان های زیر مجموعه این سازمان است، اذعان داشت: نزدیک به ۱۰۰ نهالستان در منطقه جنگل های خارج از شمال و بیش از ۳۰ نهالستان در شمال کشور داریم که نهال های غیر مثمر تولید می کنند.
وی در مورد جنگلکاری اقتصادی نیز گفت: امسال ۳۰ هزار هکتار جنگلکاری اقتصادی با مشارکت مردمی برنامه ریزی شده که در این زمینه حدود ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌ایم.
بیانی افزود: در جنگلکاری اقتصادی، گونه های دو منظوره جنگلی و اقتصادی مانند بادام، انجیر و گردو توسط مردم کاشته می شود.
وی هزینه کاشت، مراقبت و آبیاری هر نهال را ۲۲ تا ۲۵ هزار تومان عنوان کرد.