مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری با اشاره به زمان ورود عشایر از 25 اردیبهشت‌ماه به چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: نیروهای منابع طبیعی استان از کوچ پیش از موعد عشایر جلوگیری می‌کنند.

سید اسماعیل صالحی در گفتگو با خبرنگار پیام طبیعت افزود: سال 1400 با توجه به کم‌آبی و خشکسالی در خوزستان متاسفانه شاهد کوچ زود هنگام عشایر به استان هستیم که این موضوع سبب آسیب به مراتع خواهد شد.

صالحی گفت: کوچ سنتی عشایر به کوچ ماشینی و آن‌هم زود هنگام تبدیل شده که این خود باعث ورود زودتر از موعد دام به مراتع شده است.

این مقام مسول اضافه کرد: در حال حاضر با توجه به بارش‌های اخیر پوشش گیاهی مراتع در حال جوانه زدن است و ورود زودهنگام دام باعث نابودی پوشش گیاهی مرتع خواهد شد.

وی گفت: هم‌اکنون پنج هزار اطلاعیه در خصوص جلوگیری از کوچ زودهنگام  تهیه شده و در اختیار دامداران و عشایر قرار گرفته و به کلیه دامداران از طریق پیامک تاریخ ورود و خروج به مرتع اطلاع‌رسانی شده است.

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری افزود: به منظور جلوگیری از تخریب و چرای زودرس در مراتع توسط عشایر، هفت ایستگاه کنترل  و مدیریت کوچ در گلوگاه‌های ورودی‌ استان ایجاد شده تا از کوچ پیش از موعد به مراتع جلوگیری شود.

صالحی در پایان گفت: متاسفانه تاکنون عده‌ای وارد شده و تخلف کرده‌اند اما نیروهای منابع‌طبیعی این افراد را بعد از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی می‌کنند.