پیش از ظهر امروز -چهارشنبه - در مراسمی  با حضور مسعود منصور رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، سمیه رفیعی رییس فراکسیون محیط زیست مجلس و تعدادی از مدیران شهرداری منطقه یک اولین میدان بلوار قائم در شمال پایتخت بنام جنگلبان نامگذاری شد.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مسعود منصور در آیین نامگذاری میدان جنگلبان با گرامیداشت هفتم اردیبهشت سالروز شهادت  شهید ناصر پیروی جنگلدار شهرستان ماسال استان گیلان گفت:  پیروی شهید راه انفال  است و در مبارزه با زمین خواری و دفاع از عرصه‌های ملی و جنگلی جانش را از دست داده است.
او گفت: نامگذاری میدان جنگلبان به پاس یک عمر ایثار و فداکاری و هویت بخشی به جنگلبانان کشور در حفاظت از عرصه های منابع طبیعی انجام شده است. 

 

رییس سازمان جنگل ها با بیان اینکه در زمینه حفاظت از جنگل ها در وضعیت مطلوبی قرار نداریم، خاطر نشان کرد: جنگلبانان باید در دفاع از حریم جنگل از تجهیزات و امکانات کافی و حقوق و مزایا برخوردار شوند تا امر حفاظت به خوبی اتفاق بیفتد.
منصور همچنین یاد آور شد: در زمینه تقویت شبکه بی سیم و خودرو برای گشت و مراقبت اقدامات خوبی انجام شده و هفته آینده تجهیزات دفاع شخصی، لباس ضد حریق، دمنده و کفش ایمنی به تمامی جنگلبانان در سراسر کشور تحویل می شود.
منصور افزود: افرادی بصورت داوطلبانه در اطفای حریق مشارکت می کنند و دچار مصدومیت می شوند این دسته از افراد علاوه بر تحت پوشش قرار گرفتن بیمه بی نام بر اساس ماده 20 سازمان مدیریت بحران به عنوان فداکار خدمت شناخته می شوند.
وی تصویب آیین نامه حمایت قضایی از جنگلبان را یک گام به جلو دانست و یادآور شد: سازمان جنگل ها اقدامات اساسی را برای شفافیت بیشتر با بخش قضایی و مجلس پیگیری می کند.

 

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه به خشکسالی و وقوع حریق در جنگل ها و مراتع اشاره کرد و گفت: با توجه به پیش بینی های انجام شده از اسفند ماه سال گذشته در سازمان جنگل ها ستاد مدیریت اطفای حریق تشکیل شده و با ستاد نیروهای مسلح، سازمان دهیاری ها و شهرداری ها و همچنین استانداری ها مکاتبات لازم انجام شده و همانند سازمان در استان ها نیز این ستاد تشکیل شده است.
منصور استفاده از بالگرد برای اطفای حریق در جنگل ها  را یکی از اقدامات اساسی سازمان جنگل ها بر شمرد و افزود: در سال جاری سازمان توانست در چندین مورد برای اطفای حریق از ظرفیت بالگرد استفاده نماید.
مسئول اول منابع طبیعی کشور در ادامه  بهره مندی از ظرفیت همیاران طبیعت برای جلوگیری از تخریب منابع طبیعی را امری لازم در منابع طبیعی دانست و تصریح کرد: این همیاران در قالب اکیپ بصورت منطقه ای ساماندهی شده و محل ماموریت هر یک از گروه همیار طبیعیت مشخص شده است.
بر اساس این گزارش، پیش از برگزاری مراسم نامگذاری میدان جنگلبان تعدادی از مدیران شهرداری و رییس فراکسیون محیط زیست مجلس از مرکز فرماندهی و کنترل حفاظت منابع طبیعی زنده یاد البرز زارعی بازدید کردند.