معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی از افزوده شدن پنج میلیون متر مکعب در سال مالی جاری به ظرفیت آبخیزداری و کنترل روان آب‌های این استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار پیام طبیعت- رضا عظیمی افزود: با اجرای این طرح‌ها ظرفیت آبخیزداری، کنترل روان‌آب و سیلاب‌ها در اراضی آبخیز استان مرکزی به ۹۳ میلیون متر مکعب افزایش یافت.

وی ادامه داد: ۲۳۰ میلیارد ریال اعتبار در سال مالی جاری به اجرای طرح‌های آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی اختصاص یافت که با تخصیص این منابع مالی عملیات بیولوژیکی، مکانیکی و بیومکانیکی در ۲۵ هزار هکتار از ۱۴ حوزه آبخیز استان انجام شد.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: با اجرای طرح‌های آبخیزداری فرسایش خاک در این استان سالانه حدود یک و نیم تن در هکتار کاهش یافته‌ است.

عظیمی یادآورشد: کاشت ۳۵ هزار اصله نهال در ۲۰ هکتار از اراضی حوزه آبخیز دره گردو در اراک و اجرای عملیات مشترک توسعه باغات و کشت درختان میوه در حوزه آبخیز زالیان شهرستان شازند از دیگر اقدامات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی در راستای مقابله با فرسایش خاک و کنترل سیلاب در استان بوده‌ است.

وی ادامه داد: هفت میلیارد ریال اعتبار برای اجرای ایجاد سد خاکی، تراس بندی و بانکت بندی سال گذشته در حوزه آبخیز زالیان شهرستان شازند استان مرکزی هزینه شده‌ است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی خاطرنشان کرد: اجرای طرح‌های آبخیزداری امسال در ۲۲ هزار هکتار از ۱۴ حوزه آبخیز استان پیش‌بینی شده‌است که در صورت تخصیص اعتبار ۲۵۰ میلیارد ریالی این طرح‌ها در استان اجرا می‌شود.

استان مرکزی با ۲۹ هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که ۷۰ درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می‌دهند