فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از آزادسازی و رفع تصرف ۲۵۹ هکتار از اراضی ملی با تلاش ماموران یگان حفاظت این اداره کل‌ سال گذشته از دست سودجویان خبر داد. 

به گزارش خبرنگار پیام طبیعت- سرهنگ علیرضا ابوطالبی اظهار کرد: مناطق شمالی استان سمنان به دلیل دارا بودن زمین‌های با ارزش بیشتر گرفتار تصرف‌های غیرقانونی است و این میزان رفع تصرف اراضی ملی در استان در قالب تشکیل ۱۴۶ پرونده در دستگاه قضا انجام شد.

وی ادامه داد: مبارزه با تصرفات اراضی ملی و حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی از چنگال سودجویان در اولویت کاری یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان قرار دارد.

فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از مردم خواست هر گونه تعدی و تجاوز به اراضی ملی و ورود غیر مجاز به مناطق تحت قرق و حفاظت را با شماره رایگان ۱۵۰۴ اطلاع دهند.

وی اضافه کرد: طبق قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع ، یگان حفاظت اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری می‌تواند در صورت رسیدن به قطعیت در زمینه تصرف اراضی ملی و ساخت و ساز غیر مجاز بدون مراجه به مراکز قضایی رفع کند، اما اجرای این قانون نیازمند حمایت همکاری دستگاه قضا در استان سمنان است.

ابوطالبی خاطرنشان کرد: همراهی دادستان های سراسر استان سمنان برای اجرای این قانون نقش بازدارندگی خوبی از تصرف اراضی ملی و ساخت و ساز غیر مجاز دارد و انتظار می‌رود همکاران دستگاه قضا در این زمینه بیش از پیش همراهی کنند.

وی با اشاره به کاهش بارش‌ها و خطر آتش‌سوزی به عنوان تهدیدی برای حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی در استان سمنان، خاطرنشان کرد: گرمای هوا،خشک بودن گیاهان و وزش بادهای موسمی احتمال وقوع آتش سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی را افزایش داده است.

ابوطالبی عنوان کرد: شهروندان برای جلوگیری از وقوع آتش سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی از انداختن ته سیگار روشن و بطری‌های شفاف یا شیشه‌ای در طبیعت پرهیز کنند و همچنین پیش از ترک طبیعت از خاموش شدن آتش مطمئن شوند.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان تاکید کردمردم هنگام مراجعه به عرصه‌های منابع طبیعی با رعایت نکات ایمنی و پرهیز از روشن کردن آتش، در حفظ عرصه‌های منابع طبیعی برای آیندگان مشارکت کنند.

به گزارش ایرنا، شهروندان در صورت مشاهده هرگونه آتش سوزی در عرصه‌های مرتعی و جنگلی می‌توانند فوراً مراتب را از طریق شماره تلفن ۱۵۰۴ به یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری یا با شماره‌های تلفن ۱۲۵ و ۱۱۰ اطلاع دهند.

از ۹.۷ میلیون هکتار از عرصه های طبیعی استان سمنان، فقط ۳۵۲ هزار هکتار مناطق جنگلی و ۳.۷ میلیون هکتار مرتع است