محمد نوذری استاندار ایلام  صبح امروز - دوشنبه – با مسعود منصور رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور دیدار و گفت و گو کرد.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، استاندار ایلام در این نشست اقدامات منابع طبیعی استان را بی‌نظیر ذکر کرد و گفت: در حوزه جنگل کاری و آبخیزداری اقدامات ماندگاری در سطح استان انجام شده است.
او افزود: امسال بارندگی در ایلام به نصف کاهش پیدا کرده و سال گذشته در همین بازه زمانی درختان جنگلی استان چهره شادابی داشتند اما امسال بخاطر کاهش بارندگی و اثرات خشکسالی طراوت و سرزندگی سال گذشته را ندارند.
استاندار ایلام همچنین گفت: امسال بخاطر خسکشالی و کاهش بارندگی احتمال بروز آتش سوزی جنگل ها و مراتع بویژه در مناطق صعب العبور استان بالاتر خواهد بود و نیاز است برای پیشگیری از حریق احتمالی حداقل یک فروند بالگرد در استان مستقر شود و از طرفی تجهیزات و امکانات اطفای حریق به استان ارسال گردد تا در مواقع ضروری از آن بهره برداری شود.

**مشارکت همه دستگاه ها در اطفای حریق
نماینده دولت در استان ایلام همچنین خاطرنشان ساخت: موضوع حریق جنگل‌ها در ستاد مدیریت استان مطرح شده و به همه دستگاه‌ها اعلام شده است که اطفای حریق تنها وظیفه اداره منابع‌طبیعی نیست بلکه همه دستگاه‌ها وظیفه دارند در اطفای حریق مشارکت کنند.
تامین اعتبارات ملی، دیگر درخواست محمد نوذری استاندار ایلام در دیدار رییس سازمان جنگل‌ها بود که البته استاندار نیز قول داد در کنار حمایت‌های سازمان جنگل‌ها از منابع طبیعی استان ایلام حمایت مالی کند.
احمد کرمی معاون عمرانی استانداری ایلام نیز در سخنانی کوتاه گفت: ایلام سال 94 شاهد سیلی ویرانگر بود و خسارت جانی و مالی زیادی متحمل شد اما اقدامات منابع طبیعی با اجرای طرح های آبخیزداری سبب شد در سال 98 بارندگی با شدتی بالاتر نتواند به شهر خسارت وارد کند.

** ایلام از استان های موفق در منابع طبیعی 
رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در دیدار استاندار ایلام گفت: ایلام موفق ترین استان ماست و در ارائه راهکارها در جلسات همواره زبانزد است.
مسعود منصور گفت: برای استان ایلام هر حمایتی باشد کوتاهی صورت نمی‌گیرد زیرا استانی که خوب کار کند باید از سوی ستاد جایزه بگیرد.
رییس سازمان جنگل ها از اجرای طرح محوری 9 در 99 در سال گذشته سخن به میان آورد و گفت: بر اساس این طرح در سال 99 سند اقدام یک ساله تنظیم و جهت اقدام به تمامی استان ها ارسال شد.

** رشد چندین برابری عملکرد در منابع طبیعی 
منصور گفت: تمامی اقدامات منابع طبیعی در سال جهش سازمانی به عملکرد تبدیل شده و تمامی عملکردها از رشد چندین برابری نسبت به سال های گذشته برخوردار شدند.
این مسئول منابع طبیعی کشور به چندین نمونه از این اقدامات اشاره کرد و گفت: در زمینه ذخیره‌گاه‌های جنگلی از سال 72 تا 98 چیزی حدود 400 هزار هکتار شناسایی انجام شده است اما در سال گذشته به تنهایی 41000 هکتار ذخیره‌گاه جنگلی شناسایی و تثبیت شده است. در زمینه کاداستر آنچه طی سال های 92 تا 98 انجام شده 38 میلیون هکتار بوده اما در سال گذشته با تفاهم و همکاری خوبی که با سازمان ثبت اسناد انجام شده 58 میلیون هکتار از اراضی ملی طرح کاداستر انجام شده است.
رییس سازمان جنگل‌ها در زمینه توسعه زراعت چوب نیز گفت: زراعت چوب از سوی دولت بسیار مورد تاکید قرار گرفت و آنچه در سنوات گذشته انجام شده است بطور میانگین سالانه 5 تا 6 میلیون هکتار در کشور بوده اما خوشبختانه این رقم به تنهایی در سال جهش تولید و جهش سازمانی 22 میلیون 500 هزار هکتار توسعه و گسترش داشته است.

 ** تجهیز نیروهای حفاظتی به امکانات بیشتر

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه  خطاب به استاندار ایلام گفت: در زمینه نجات جنگل‌های زاگرس اواخر سال گذشته نخستین جلسه ستاد ملی حمایت از جنگل‌های زاگرس به ریاست معاون اول رییس جمهوری برگزار شد و تصمیمات خوبی هم اتخاذ شد و به دنبال آن توافقات خوبی در زمینه بهره مندی از خدمات پروازی وزارت دفاع صورت گرفت و اکنون در کوتاه‌ترین زمان  مناطقی که دچار حریق شود بالگرد در مناطق حضور پیدا می‌کند چنانچه در سال جدید نیز در یکی، دو استان شاهد حریق جنگل بوده و به محض درخواست بالگرد وزارت دفاع در منطقه حضور یافته و کمک رسانی کرده اند.
مسعود منصور در زمینه تجهیزات اطفای حریق نیز گفت: هفته آینده کلیه تجهیزات اطفای حریق از جمله، بی‌سیم، کلاه و کفش ایمنی، لباس ضد حریق و انواع دمنده‌های  آتش تحویل منابع‌طبیعی استان‌ها می‌شود.

**پرداخت به موقع حقوق جنگلبانان
پرداخت به موقع حقوق جنگلبانان یکی از دیگر از موضوعات طرح شده مسعود منصور در دیدار استاندار ایلام بود که گفت: تا سال گذشته چندین ماه جنگلبانان به دلایل مختلف حقوق دریافت نمی‌کردند و حقوق آنان چندین ماه پرداخت نمی شد و از اولایل نیمه دوم سال گذشته تمامی مدیران منابع طبیعی استان‌ها مکلف شدند از هر محلی شده حقوق جنگلبانان را تامین و پرداخت نمایند که این کار اکنون به موقع همانند سایر کارکنان انجام می شود.
در ادامه رضا احمدی مدیر کل منابع طبیعی استان ایلام که استاندار و معاون عمرانی او را همراهی می‌کرد در گزارشی کوتاه از وضعیت منابع طبیعی استان خاطرنشان کرد: استاندار ایلام دوستدار منابع طبیعی و محیط زیست است و برای شکوفایی منابع طبیعی استان سنگ تمام گذاشته است.
بر اساس این گزارش محمد نوذری استاندار ایلام به پاس زحمات و توجه شایسته رییس سازمان جنگل ها به منابع طبیعی استان ایلام  لوح تقدیر به مسعود منصور اهدا کرد.