مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین گفت: ۱۰۱ هکتار از اراضی ملی استان با اجرای احکام قضایی از ابتدای امسال تاکنون رفع تصرف و آزادسازی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از ایرنا- محسن قاسم زاده با اعلام این خبر افزود: در این رابطه شاهد اجرای ۱۳ حکم قضائی بوده ایم که منجر به آزادسازی بیش از ۱۰۰ هکتار از اراضی ملی تصرف شده استان قزوین به دست سودجویان شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین اظهار داشت: در سال جاری همچنین ۶۱ فقره تخلف شامل تخریب و تصرف در اراضی ملی استان قزوین به مساحت ۳۸۵ هکتار به ثبت رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از تغییر چندانی برخوردار نیست.

وی با بیان اینکه اراضی ملی متعلق به عموم مردم است و تجاوز و تصرف به آنها اقدامی غیرقانونی محسوب می شود و تعقیب قضائی را به همراه دارد،افزود: جریمه مالی و حبس در انتظار افرادی است که اقدام به تعدی و تجاوز به اراضی ملی می کنند.

این مسئول در ادامه با اشاره به اجرای طرح حدنگاری یا کاداستر در سطح ۳۲۰ هزار هکتار از اراضی ملی استان قزوین،اظهار داشت: امیدواریم با تکمیل این طرح و  تعیین حدود و ثغور اراضی ملی و تثبیت مالکیت دولتی شاهد کاهش دست اندازی و تجاوز به اراضی ملی و منابع طبیعی استان باشیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قزوین با بیان اینکه این دستگاه حامی بخش تولید است، گفت: در همین راستا در صورت نیاز استان و سرمایه گذاران به اراضی ملی برای اجرای طرح های اقتصادی، زمین برای واگذاری به بخش خصوصی در چارچوب قوانین و مقررات برای طرح های واجد شرایط در اختیار دستگاه ها  قرار می گیرد.

منابع طبیعی استان قزوین شامل ۸۵۰ هزار هکتار مرتع، ۲۸ هزار هکتار جنگل و ۲۹ هزار هکتار بیابان تشکیل می‌دهد.