محمدرضا کشاورزیان رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود گفت: 95 درصد حریق مراتع این شهرستان ناشی از عوامل انسانی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها و مراتع به نقل از فارس- محمدرضا کشاورزیان در کارگاه آموزشی اطفای حریق در جمع دهیاران، شورای اسلامی روستاهای شاهرود، مرتع‌داران اداره منابع طبیعی و آبخیزداری و تسهیلگران پروژه توانمندسازی این شهرستان که به منظور آموزش و توجیه آن‌ها برای احاله طرح‌های مرتع‌داری، در نهالستان اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شاهرود برگزار شد، اظهار کرد: پیشگیری همیشه بهتر از اقدام بوده و این مهم در امر اطفای حریق خیلی مهم‌تر است و کمبود امکانات اطفای حریق و صعب‌العبور بودن مناطق جنگلی نیز اهمیت این موضوع را چند برابر می‌کند.

وی بیان کرد: نقش آموزش در کاهش وقوع حریق و اطفای حریق‌های احتمالی از سنوات گذشته برجسته بوده و حمایت‌های مردمی کنار دستگاه‌های مسؤول می‌تواند اثربخشی بیشتری داشته باشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود افزود: در همه حریق‌های رخ داده قبلی نقش عوامل انسانی بسیار مؤثر و تقریباً بیش از ۹۵ درصد حریق‌های قبلی ناشی از عوامل انسانی بوده است؛ بنابراین این آموزش‌ها می‌تواند در کاهش حریق‌های انسانی بسیار کارآمد باشد.

کشاورزیان ادامه داد: دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی و فرماندهان پایگاه‌های بسیج و نیروی‌های تحت امر از عواملی هستند که در روستاهای حاشیه جنگل در نزدیک‌ترین فاصله به حریق به وجود آمده قرار دارند و با آموزش و در اختیار قرار گرفتن لوازم اولیه اطفای حریق می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن حریق‌های به وجود آمده را کنترل کنند.

چالش سیل و قاچاق چوب در حوزه منابع طبیعی

رئیس اداره آموزش، ترویج و مشارکت‌های مردمی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان نیز در این کارگاه به چالش‌های دهه اخیر اعم از سیل، قاچاق چوب، تخریب حوزه‌های آبخیز و قهر طبیعت اشاره کرد.

علیرضا رهایی با اشاره به اینکه در قرآن مجید سوره‌ای به نام انفال آمده است، بیان کرد: منابع طبیعی به‌عنوان انفال در اختیار ما قرار گرفته و شناخت استعدادهای طبیعت که به امانت به دست ما سپرده شده، ضروری است.

وی بیان کرد: باید مرتع‌داران در حفظ و حراست از این مراتع کوشا باشند و اقدام کنند؛ بنابراین ضرورت دارد که مرتع‌داران شناخت کافی و لازم را از ظرفیت‌های موجود در مراتع داشته باشند.

رئیس اداره آموزش، ترویج و مشارکت‌های مردمی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان افزود: شماره تلفن‌های امداد جنگل و مرتع ۱۵۰۴ و ۱۳۹ برای حفظ و حراست از جنگل و مرتع آماده خدمات و اطلاع‌رسانی جهت حفاظت بیشتر از مراتع و جنگل‌ها توسط نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری است.

رهایی گفت: علاقه‌مندان و دلسوزان به عرصه‌های منابع طبیعی می‌توانند جهت خدمت به منابع طبیعی کشور خود و به منظور ساماندهی همیاران (محافظ، مروج) در سامانه همیاران طبیعت به نشانی                hamyar tabiat.frw.ir  مراجعه عکس و کارت ملی خود را بارگذاری و اطلاعات لازم را وارد کنند تا کارت همیار طبیعت پس از تأیید توسط مدیرکل اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان به مدت پنج سال اعتبار صادر شود.