مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اشاره به عزم همگانی برای مبارزه با بیماری سالک در دامغان گفت: هفت روستای این شهرستان تحت اجرای طرح لانه کوبی قرار گرفتند.

محمد جعفر مرادی حقیقی، با بیان اینکه پس از شناسایی روستاهای آلوده به سالک که در مجاورت تاغ زارهای شهرستان دامغان قرار گرفتند مبارزه با این بیماری انجام شد، تاکید کرد: سبحان، الله آباد، صالح آباد، خورزان، صلح آباد، عبدالله آباد و حسن آباد از جمله روستاهای جنوبی شهرستان دامغان بوده که در صورت آمادگی دهیاران این روستاها با همکاری اداره منابع طبیعی و آبخیزداری عملیات لانه کوبی و مبارزه با موش ناقل مبارزه با بیماری سالک اجرا می‌شود.

وی تصریح کرد: در اجرای این مهم 90 کیلوگرم طعمه آلوده به سم فسفر دو رنگ آماده و در اختیار دهیاران متقاضی روستاهای سبحان؛ الله آباد و خورزان قرار گرفته که مساحت اجرای عملیات آن به زودی آغاز می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان یادآور شد: هماهنگی‌های لازم در خصوص اجرای عملیات مبارزه در محدوده تاغ زار حسن آباد با بسیج سازندگی سپاه ناحیه دامغان انجام شد و مقرر شد با توجه به اجرای عملیات لانه کوبی توسط دهیاری روستای حسن آباد در نوبت بعدی عملیات طعمه گذاری انجام شود.

حقیقی با بیان اینکه به مساحت 20 هکتار در ایستگاه تثبیت شن روستای حسن آباد و تاغ زارهای اطراف طعمه گذاری شد، اظهار داشت: در منطقه عبدالله آباد در عرصه در حدود 25 هکتار عملیات طعمه گذاری از سوی یکی از بهره برداران اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان انجام شد.

وی افزود: پیرو هماهنگی‌های به عمل آمده 450 هکتار از محدوده تاغ‌زارها و عرصه‌های بیابانی اطراف روستای صالح آباد با همکاری این اداره؛ دهیاری و شورای اسلامی آن روستا طعمه گذاری شد که پس از یک هفته از منطقه مورد نظر بازدید به عمل آمد و خوشبختانه مشاهده شد عملیات طعمه گذاری در درصد بسیار بالایی از لانه‌ها موفق بوده و لانه‌های موش فعال نشده است.