رئیس اداره منابع  طبیعی و آبخیزداری سنندج گفت: طی بررسی و رسیدگی به ۲۰ فقره پرونده تخریب و  تصرف، ۱۲هکتار از عرصه‌های طبیعی در این شهرستان رفع تصرف شد.

به گزارش خبرنگار پیام طبیعت- محمد رئوف نصری اظهار داشت: در اجرای ماده ۵۵ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع برای رفع تصرف در ۱۹ هکتار دیگر از عرصه های طبیعی پرونده تشکیل شد.

وی افزود: در خصوص قطع درختان خودرو و جنگلی مدنظر موضوع ماده ۴۲ ۲ فقره پرونده تشیل و متهمان به مراجع قضایی معرفی شدند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سنندج  در زمینه قاچاق محصولات جنگلی و مرتعی موضوع ماده ۴۸ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل ها و مراتع هم اظهار داشت: ۹ فقره پرونده  به میزان کشفیات ۲۳ هزار و ۷۵۵ کیلوگرم در این زمینه تشکلی شده است.

نصری اضافه کرد: یک هزار و ۲۱۹ پرونده تخریب و تصرف در مراجع قضایی شامل دادخواست شکواییه در مراحل رسیدگی قرار دارد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان سنندج ضمن دعوت از مردم و دوستداران و همیاران طبیعت به مشارکت فعال در امر حفاظت از منابع طبیعی جنگلها و مراتع استان، از شهروندان خواست هرگونه تخریب و تصرف، قطع چوب خودرو و غیرمجاز، آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع را به شماره تلفن ۱۵۰۴ و سامانه ۱۳۹ به صورت شبانه‌روزی اطلاع داده و در صورت مشاهده آتش سوزی ضمن اعلام سریع محل به سامانه تلفنی ۱۵۰۴ تا رسیدن نیروهای ویژه اطفای حریق به محل با توجه به طی مسیر با رعایت کامل نکات ایمنی از گسترش آتش جلوگیری کنند.

از مجموع ۸۱ هزار بهره بردار عرصه‌های منابع طبیعی در کردستان ۶۷ هزار خانوار بهره بردار بخش مراتع و ۱۴ هزار بهره بردار عرصه جنگلی کردستان است.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۳۷۴ هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می‌دهد، جنگل های این استان که جزو جنگل های زاگرس شمالی به حساب می‌آید، در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی های اکوتوریستی و ارزش های زندگی، دارای اهمیت زیادی است.

جنگل‌های این استان بیشتر اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده و بعد از جنگل‌های شمال کشور در رتبه دوم اهمیت قرار گرفته است.