مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان از اختصاص بیش از 800 میلیون تومان اعتبار با هدف حفاظت از عرصه های منابع طبیعی استان خبرداد و افزود: 135میلون تومان از اعتبارات ملی و 673  میلیون تومان از اعتبارات استانی برای افزایش ضریب حفاظت منابع طبیعی در استان مصوب شده است.

به گزارش خبرنگار پیام طبیعت- اسفندیارخزائی با اشاره به اهمیت حفظ و حراست از عرصه های منابع طبیعی گفت: این اعتبار برای افزایش ضریب حفاظتی، تامین و تجهیز یگان های حفاظت منابع طبیعی، برقراری گشت، مراقبت وکشیک اطفاء حریق در سطح عرصه های منابع طبیعی استان همدان با صرف و صلاح دولت هزینه خواهد شد.

وی با اشاره به گرمای بی سابق هوا در  همدان در سالجاری، خشکسالی  و احتمال آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی استان اظهار کرد: برگزاری کلاس های آموزشی و فرهنگ سازی حفظ و توسعه منابع طبیعی در دستور کار قرار گرفته و یگان های حفاظت منابع طبیعی استان و کلیه همکاران ستادی و شهرستانی برای مقابله با آتش سوزی های احتمالی در عرصه های ملی آمادگی کامل دارند.

خزائی عنوان کرد: امیدواریم با توجه به هماهنگی های انجام شده با فرمانداری ها،  بخشداریها، شوراهای اسلامی و دهیاران، شاهد هیچ گونه آتش سوزی درعرصه های ملی نباشیم.

مدیرکل منابع طبیعی استان همدان بیان کرد: همچنین بسیج سازندگی، محیط زیست، هلال احمر، شهرداری ها، سازمان های مردم نهاد و تشکل های مردمی و بهره برداران محلی نیز آمادگی دارند تا در موارد لزوم وارد عمل شوند و نیروهای یگان حفاظت را در اطفاء حریق در عرصه های منابع طبیعی همراهی کنند.

وی افزود: همچنین شماره های تلفن ۱۵۰۴ و ۱۳۹ امداد جنگل و مرتع به طور 24ساعته فعال بوده و مردم می توانند هر گونه آتش سوزی، تخریب و یا تصرف در عرصه های ملی را به این تلفن ها اطلاع دهند.

براساس این گزارش، وسعت عرصه های ملی استان 905 هزار هکتار است که از این میان 822هزار هکتار مرتع ونزدیک به 45هزار هکتار اراضی جنگلی، جنگل دست کاشت وذخیره گاه جنگلی است.