معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی گفت: ذخیره‌  سازی و کنترل روان‌آب‌ پشت سدها و بندهای اراضی طبیعی این استان در سال  جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۷۰ درصد کاهش یافت.

به گزارش خبرنگار پیام طبیعت- رضا عظیمی افزود: ۱۵ میلیون متر مکعب روان‌آب از پاییز سال گذشته تا بهار امسال در حوزه‌های آبخیز استان مرکزی کنترل و پشت سدها و بندها ذخیره سازی شد که این میزان در مدت مشابه سال گذشته، ۸۵ میلیون متر مکعب بوده‌ است.

وی ادامه داد: آب پشت بندها و سدهای منابع طبیعی استان مرکزی در تمامی شهرستان‌ها به جز برخی بندهای اراضی طبیعی شهرستان‌های شازند و بیوران شهرستان ساوه خشک شده‌ است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی با یادآوری پیش بینی ۴۴۰ میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در ۱۲ شهرستان این استان گفت: ۳۵ میلیارد ریال این اعتبارات تاکنون به استان ابلاغ شده‌ است.

عظیمی در پایان خاطرنشان کرد: اجرای عملیات بیولوژیکی، مکانیکی و بیومکانیکی در ۲۲ حوزه آبخیز استان مرکزی با تخصیص این اعتبارات در دستور کار اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قرار دارد.

استان مرکزی با ۲۹ هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که ۷۰ درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می‌دهند.