در جلسه هماهنگی جذب تسهیلات بانکی 60 میلیارد ریال تسهیلات بانکی قرض الحسنه برای اجرای طرح های گیاهان دارویی، جنگلکاری اقتصادی، زراعت چوب، فعالیت های آبخیزداری و آبخوانداری، تولید بذر و نهال گونه های جنگلی و مرتعی، احیا و توسعه طرح های مرتعداری تلفیقی از محل منابع تسهیلات بانکی قرض الحسنه بنیاد برکت در عرصه های منابع طبیعی هزینه می گردد.

 به گزارش خبرنگار پیام طبیعت- در این جلسه هماهنگی جذب تسهیلات بانکی کارشناسان بانک کشاورزی و نماینده بنیاد برکت استان و مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری حضور داشتند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری در این نشست با بیان اینکه حفظ و احیای منابع طبیعی مهمترین هدف سازماني این اداره کل است، گفت: اجرای طرح های تلفیقی مرتعداری وکشت گیاهان دارویی یکی از ظرفیت ها مغفول مانده عرصه های مرتعی می‌باشد که در صورت تامین تسهیلات مورد نیاز با مشارکت بهره برداران می تواند اجرایی گردد.  

سید اسماعیل صالحی ظرفیت های دیگر را جنگل‌کاری اقتصادی، زراعت چوب، تولید نهال و بذر گونه های جنگلی و مرتعی و بهره برداری از محصولات فرعی جنگل و مرتع عنوان کرد و افزود: می‌توانند علاوه براحیاء و توسعه این عرصه ها در بهبود معیشت بهره برداران نقش موثری داشته باشند.

وی گفت: امید است با همکاری بنیاد برکت و مشارکت بهره برداران و پیگیری کارشناسان منابع طبیعی تسهیلات اختصاص یافته به بخش جذب و شاهد اشتغالزایی و بهبود معیشت بهره برداران باشیم.  

در ادامه نماینده بنیاد برکت در استان چهارمحال و بختیاری هم با بیان اینکه بنیاد برکت با تامین تسهیلات مورد نیاز طرح های منابع طبیعی در حفظ و احیاء و توسعه و بهره برداری از عرصه های منابع طبیعی خصوصاً مناطق جنگلی با اداره کل منابع طبیعی همکاری می نماید.

رئیسیان افزود: در این طرح پس از معرفی افراد از طریق اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان، عوامل اجرایی که تسهیل‌گر نامیده می‌شوند در نقاط روستایی و محروم شهرستان‌ها ورود کرده و با اهلیت سنجی افراد معرفی شده از سوی اداره کل منابع طبیعی تسهیلات مورد نیاز با شرایط آسان و بصورت قرض الحسنه به آنها پرداخت و با  نظارت طرح های مورد نظر اجرایی می گردد.

وی مهمترین طرح هایی که شامل دریافت تسهیلات می شوند می توان به تولید نهال گونه های جنگلی، تولید نشاء گونه های مرتعی، زراعت چوب، کشت گیاهان دارویی، احیای مرتع داری، جنگل کاری اقتصادی، آبخیزداری و آبخوان داری اشاره کرد.  

رئیسیان اضافه کرد: این تسهیلات به ازای هر هکتار ۲۰۰ میلیون ریال و تا سقف ۴۰۰ میلیون ریال به صورت ۵ ساله و با سود ۴ درصد و تنفس ۶ ماه به کسانی که شرایط را دارا می باشند اعطا می شود. 

 وی ادامه داد: بنیاد برکت به ازای هر شهرستان اعتبار ۶ میلیارد ریال تسهیلات در نظر گرفته که در قبال ۱۰ شهرستان استان مبلغ ۶۰ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.