رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ابراز امیدواری کرد با اختصاص بودجه‌های در نظر گرفته شده، در سال ۱۴۰۰ اجرای طرح کاداستر در حوزه منابع طبیعی به اتمام برسد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، ذبیح‌الله خداییان رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در آیین افتتاح ساختمان جدید اداره ثبت اسناد و املاک استان البرز با قدردانی از مسئولان قضایی، اجرایی و انتظامی استان البرز، به روند اجرای طرح کاداستر در دوران تحول و تعالی اشاره و اظهار کرد: اجرای طرح کاداستر به عنوان یکی از اولویت‌ها در طرح تحول قضایی است که این مهم در سازمان ثبت اسناد و املاک با جدیت دنبال می‌شود.

وی به تبیین اهمیت طرح کاداستر در رابطه با مدیریت زمین پرداخت و گفت: این طرح مهم و ملی زمینه مدیریت زمین در کشور را فراهم و از بروز بسیاری از مفاسد و تجاوز به اراضی ملی و دولتی و منابع طبیعی جلوگیری به عمل می‌آورد.

خداییان تصریح کرد: اجرای طرح کاداستر، بسیاری از مشکلاتی که زمینه اختلافات ملکی و محلی را فراهم می‌کند، از بین می‌برد.

سخنگوی دستگاه قضا به ارائه آماری در رابطه با اراضی کشور خاطرنشان کرد: کل مساحت کشور ۱۶۲ میلیون هکتار است که قریب ۱۵۰ میلیون هکتار آن را اراضی ملی و منابع طبیعی تشکیل می‌دهد.

وی اولویت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بر اساس سند تحول را اجرای طرح کاداستر در اراضی ملی و منابع طبیعی عنوان کرد و افزود: این اراضی سرمایه‌های ملی هستند و ممکن است با ساخت و سازهای غیرمجاز مورد طمع افراد سودجو قرار گیرد که باید از بروز چنین جرایم و تخلفاتی پیشگیری کنیم.

معاون رئیس قوه قضاییه با اشاره به پیشرفت‌های چشمگیر اجرای طرح کاداستر در نتیجه پیگیری‌های صورت گرفته در سازمان ثبت اسناد و املاک و ادارات ثبت، گفت: در راستای اجرای طرح کاداستر در طول ۴ دهه گذشته، ۲۴ میلیون هکتار از اراضی کشور تثبیت و برای ۱۱ میلیون هکتار سند مالکیت کاداستری صادر شده است.

خداییان ادامه داد: با پیگیری‌های صورت گرفته، فقط در سال گذشته حدود ۶۴ میلیون هکتار تثبیت و برای ۵۴ میلیون هکتار از اراضی کشور سند مالکیت کاداستری صادر شده است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور فعالیت انجام شده در حوزه کاداستر در یکسال گذشته را بیش از چهار برابر، چهار دهه گذشته عنوان کرد.

خداییان ابراز امیدواری کرد با اختصاص بودجه‌های در نظر گرفته شده، در سال ۱۴۰۰ اجرای طرح کاداستر در حوزه منابع طبیعی به اتمام برسد.

خداییان اظهار کرد:با اجرای طرح کاداستر ابعاد زمین بر اساس طول و عرض جغرافیایی کره زمین تعیین می‌شود و اینگونه نیست که با بروز حوادث طبیعی مرزها از بین رود.

وی ادامه داد: در سند مالکیت کاداستری مساحت دقیق مشخص می‌شود و تمام اطلاعات زمین اعم از اطلاعات ثبتی، حقوقی و توصیفی قید و به صورت الکترونیکی در دسترس مسئولان قرار می‌گیرد تا بتوانند در مورد زمین و مسکن درکشور اتخاذ تصمیم کنند.

خداییان در پایان از تلاش‌های مدیرکل منابع طبیعی استان البرز در رابطه با اجرای طرح کاداستر قدردانی کرد.