رئیس سازمان جنگل ها شخصا برای بررسی وضعیت آتش سوزی جنگل های گلستان روز گذشته به شهرستان کردکوی رفت و ضمن بررسی وضعیت منطقه از مهار 80 درصدی آتش سوزی خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مسعود منصور در این باره گفت: احتمال دخالت عوامل انسانی و قاچاقچیان در وقوع آتش‌سوزی در این منطقه وجود دارد که دستگاه قضایی با ورودی که به این موضوع داشته است، امیدواریم عاملان و مسببان آن شناسایی و دستگیر شوند.
وی گفت: قانون مجازات سنگینی برای متخلفان و کسانی که جنگل‌ها را به آتش می‌کشند، در نظر گرفته است و در این مورد هم با متخلفان به‌شدت برخورد خواهد شد.
رئیس سازمان جنگل‌ها که در منطقه آتش سوزی درازنو حضور داشت، اظهار کرد: امروز از وسعت آتش سوزی در مقایسه با دیروز کم شده و حدود ۸۰ درصد آتش سوزی اطفاء شده است اما وزش باد همچنان ادامه دارد.

مسعود منصور افزود: تعداد نیرو‌های انسانی امروز به ۱۱۰ نفر رسید که در مقایسه با دیروز افزایش یافته و قرار است در صورت مناسب بودن شرایط وزش باد دو بالگرد آب پاش به اطفاء حریق کمک کنند که در این صورت پیش بینی می‌کنیم آتش سوزی تا امشب مهار شود.

منصور گفت: عمده ترین نیاز خدمات هوایی بالگرد در گلستان است و با توجه به اینکه جنگل های استان منطقه حفاظت شده است  باید یک بالگرد در منطقه حضور داشته باشد تا به محض وقوع در نخستین مراحل آتش سوزی به منطقه اعزام شود.

رییس سازمان جنگل ها یادآور شد: در شش ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته شاهد کاهش  45 درصدی حریق در جنگل های کشور بودیم و از لحاظ سطح نیز بیش از 40 درصد حریق جنگل ها کاهش داشته است.

او افزود: بیشترین حریق را امسال در استان فارس با 529 فقره شاهد بوده ایم و گلستان دومین استانی است که پس از فارس دچار حریق بوده است.

او به تفاهم نامه همکاری با بسیج سازندگی اشاره کرد و گفت: بسیج در تمامی آتش سوزی جنگل ها و مراتع مشارکت و همکاری دارد و از این همگرایی و مشارکت بسیج سپاسگزاریم.

 ***

سردار ملکشاهی فرمانده سپاه پاسداران گلستان که در منطقه آتش سوزی جنگل های کردکوی حضور داشت گفت: آتش با تلاش  نیروهای انسانی خاموش می شود اما با وزش باد هر لحظه آتش مجدداً شعله ور می شود.
او همچنین گفت: در مناطق صعب العبور مه گرفتگی وجود دارد و اگر هلی کوپتر می توانست پرواز کند بسیار ثمربخش بود.
وی گفت: نیروهای منابع طبیعی، بسیج، سپاه، هلال احمر و یگان های ویژه ناجا بصورت تیمی در حال خاموش کردن آتش هستند و من از همه این نیروها تقدیر می کنم. 
عبد الرحیم لطفی، مدیر کل منابع طبیعی گلستان هم در کردکوی گفت: از وسعت منطقه آتش سوزی کم شده و در این سه روز حدود ۲۰۰ هکتار از مناطق جنگلی دچار آتش سوزی شده شرایط وزش باد شدید و سخت گذر بودن منطقه امکان افزایش سرعت اطفاء حریق و استفاده از امکانات و نیروی انسانی را کم کرده است و نیرو‌های تمام شهر‌های استان به همراه امکانات به منطقه آمده اند و در حال اطفاء حریق هستند.