فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگلها،مراتع و آبخیزداری کشور گفت: تاکنون 21 مامور حفاظت منابع طبیعی کشور شهید و 500 نفر نیز مصدوم و جانباز شده اند.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها به نقل از مهر، سرهنگ رضا اکبری روز پنج شنبه در مراسم تکریم و معارفه فرمانده جدید یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس تاکید کرد: مدیریت حفاظت از منابع طبیعی با استفاده درست از ظرفیت تمام دستگاه‌ها و سازمان‌ها ونیز مردمی کردن منابع طبیعی اولویت نخست ما در انجام وظایف سازمانی است.
وی با اشاره به چالش‌های جدی و حساس در حوزه جنگل‌ها بویژه مساله مهم آتش سوزی‌ها بر هدف گذاری اساسی در زمینه مدیریت حفاظت از اراضی ملی تاکید و خاطرنشان کرد: بر این باوریم که مدیریت منابع طبیعی می‌بایست جایگزین شعار حفاظت از منابع طبیعی شود.
اکبری با بیان اینکه سازمان جنگل‌ها تاکنون 21 شهید و 500 جانباز در راه پایداری و حفاظت از این عرصه‌ها تقدیم این مجموعه کرده است تصریح کرد: در سال جاری نیز 49 نفر به درجه جانبازی و 16 نفر از همیاران طبیعت و مردم نیز به عنوان فداکاران منابع طبیعی جان خود را قربانی دفاع از این عرصه‌ها کرده‌اند.
سرهنگ اکبری بر ضرورت تدابیر ویژه با اولویت بندی برنامه‌ها در راستای کاهش تعداد وقوع حریق و مساحت مناطق آسیب دیده از آتش سوزی در سال جاری بر اساس تجربیات سال گذشته تاکید کرد و گفت: مدیریت حفاظت از عرصه‌های ملی و رفع مشکلات موجود در این عرصه‌ها نیازمند سازماندهی و اقدامات خاص است.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور ضعف در فرهنگ سازی و اشاعه فرهنگ حفاظت از عرصه‌های طبیعی در بین مردم را از چالش‌های اساسی دیگر در حفاظت از اراضی ملی دانست و خواستار افزایش اطلاع رسانی و آموزش عمومی برای حفاظت از این عرصه‌ها از سوی آموزش و ترویج ادارات منابع طبیعی استان‌ها شد.
وی اظهار داشت: به دلیل اهمیت و ضرورت حفاظت از اراضی ملی بویژه موضوع پیشگیری و اطفا حریق در عرصه‌های منابع طبیعی طرح هوشمند سازی اراضی ملی در دستور کار قرار گرفته و از اولویت‌های اساسی ما در این حوزه است. وی با بیان اینکه بر اساس تحقیقات و بررسی‌های انجام شده بخش زیادی از حریق‌های ایجاد شده در عرصه‌های منابع طبیعی در اثر سهل انگاری گردشگران، مسافران و افراد محلی یا به صورت عمدی رخ داده است.
وی افزود: در این راستا دستگاه قضائی قاطعانه با هنجارشکنان و سودجویان اراضی ملی برخورد خواهد کرد و این موضوع جدی تر از گذشته دنبال خواهد شد.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در ادامه از برنامه‌ریزی برای ارائه کارت ضابط قضائی به نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی خبر داد و افزود: این موضوع با توجه به توانمندی و ظرفیت‌های یگان حفاظت مورد پیگیری قرار گرفته است.
وی افزود: برای برقراری پوشش سراسری کارت ضابط قضائی برای مأموران یگان حفاظت سازمان نیاز به جدیت و تلاش بیشتری برای آموزش و ارتقا سطح آگاهی و مهارت یکایک این نیروها می‌باشد.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در بحث پیشگیری از آتش سوزی و کنترل حریق در عرصه‌های ملی حمایت و پشتیبانی سایر دستگاه‌ها از منابع طبیعی و هماهنگی با این مجموعه می‌تواند به قانونمند شدن ضوابط این سازمان در اجرای وظایف اصلی خود در حفاظت بهتر از عرصه‌های ملی کمک شایان توجهی کنند.
بر اساس این گزارش،  در این مراسم سرهنگ محمد صدرایی به عنوان فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی فارس معرفی شد.