معاون نظارت بر امور ضابطین دادسرای عمومی و انقلاب استان تهران با بیان اینکه نیروهای حفاظتی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به عنوان ضابطان خاص قضایی محسوب می شوند، اظهار کرد: چنانچه ضابطین به وظایف قانونی خود عمل کنند شاهد تسهیل و تسریع در رسیدگی به پرونده‌های متخلفین عرصه‌های منابع‌طبیعی در کل کشور خواهیم بود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور- دوره آموزشی ضابطین دادگستری برای نیروهای حفاظتی سازمان جنگل‌ها با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی صبح امروز در سالن غدیر با هدف آشنایی با قوانین، مقررات و ضوابط قضایی برگزار شد.
دکتر سید مهدی رضا کاظمی معاون نظارت بر امور ضابطین دادسرای عمومی انقلاب استان تهران که به عنوان مدرس در این دوره حضور داشت، بر برگزاری این دوره های آموزشی به عنوان یک اقدام اساسی در اجرای صحیح قانون در آنچه بین قوه قضاییه و منابع طبیعی مشترک است، تأکید کرد. 

دکتر کاظمی با بیان اینکه به طور کلی ضابطین در قوه قضاییه به دو دسته عام و خاص تقسیم می‌شوند و نیروهای حفاظتی منابع طبیعی از جمله ضابطین خاص محسوب می‌شوند، تشریح کرد: ضابطین خاص شامل مقامات و مأمورانی هستند که به موجب قوانین خاص در حدود وظایف محول شده فعالیت می‌کنند و صلاحیت آن‌ها محدود به جرائمی خاص، شرایطی معین و مکان‌های ویژه است و در غیر آن جرائم یا بدون تحقق آن شرایط، اجازه مداخله و اقدام را ندارند.

وی با اشاره به ماده 30 و 32 آیین دادرسی کیفری بیان کرد: احراز عنوان ضابط دادگستری، علاوه بر وثاقت و مورد اعتماد بودن منوط به فراگیری مهارت های لازم و گذراندن دوره‌های آموزشی زیر نظر مرجع قضائی مربوط و تحصیل کارت ویژه ضابطان دادگستری است و تحقیقات و اقدامات صورت گرفته از طرف اشخاصی که این کارت را ندارند، ممنوع است و از نظر قانونی بدون اعتبار است.
در این دوره آموزشی مباحثی شامل وظایف و حدود اختیارات ضابطین، فرایندهای دادرسی در حیطه وظایف ضابطین، طبقه بندی مجازات ها، انواع جرائم از قبیل مشهود و غیرمشهود، حقوق افراد متهم، مجازات های مقرر شده برای متخلفان، حقوق جامعه و عامه مردم و مجازات های ضابطین قضایی در صورت سهل انگاری در حین انجام وظایف ارائه شد. 

گفتنی است پس از دوره آموزشی دکتر کاظمی معاون نظارت بر امور ضابطین دادسرای عمومی استان تهران در نشستی مشترک با دکتر مسعود منصور رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، در خصوص فعالیت‌های ضابطان در قانون آیین دادرسی کیفری و امور حقوقی مربوطه به بحث و تبادل نظر پرداختند.

نیروهای حفاظتی که دوره آموزشی را با موفقیت طی کنند کارت ضابط دادگستری اعطا می‌شود  که هم اکنون این کارت با امضای رئیس سازمان جنگل‌ها صادر می‌شود. پیش از این، کارت ضابطین خاص دادگستری توسط دادستان هر شهرستان برای مأمورین منابع‌طبیعی امضاء و صادر می‌شد.