سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کلات به دنبال تقدیر و تشکر خودجوش روستاییان گفت: روستای کرناوه شهرستان کلات طعم شیرین عملکرد سد زیر زمینی کرناوه را چشید.

به گزارش خبرنگار پیام طبیعت- مجید بهشتی با بیان این خبر گفت: با توجه به اهمیت حفظ آب های تحت الارض و زیر زمین بویژه آب هایی که با شیب ثقلی زمین از مرز خارج می شود. رودخانه فصلی روستای کرناوه شیرینی که در صفر مرزی با کشور ترکمنستان واقع شده است و همه ساله میلیون ها متر مکعب آبی که باید صرف کشاورزی روستا شود به صورت زیر زمینی از دسترس خارج و به کشور همسایه می رود بدین منظور و با انجام مطالعات دقیق و بررسی های کارشناسانه در حوزه آبخیز بالا دست به وسعت بیش از 5900 هکتار که به عمل آمد اقدام به احداث سد زیر زمینی با هدف جلوگیری از خروج آب های زیر زمین گردید.

بهشتی ادامه داد: اجرای این اقدامات از سال 97 آغاز و پس از 2 سال تلاش بی وقفه در سال 99 به اتمام رسید که ما حصل این اقدام سازنده منجر به آبدار شدن قنات مخروبه روستای کرناوه شیرین گردید.

وی اضافه کرد: با اجرای این سد هرسال بالغ بر 845000 متر مکعب آب استحصال و در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کلات خاطرنشان کرد: این اقدام موجب گردید کشاورزان با 150 هکتار زمینی که زیر کشت انواع محصولات زراعی شامل ذرت، چغندر قند، پنبه، پیاز بروند موجی از خوشحالی در رونق کشاورزی، دامپروری و استفاده مطلوب از آبی که هدر می شد بدنبال داشت و هم اکنون کشاورزان روستا به صورت خودجوش اقدام به ارسال پیام تقدیر و تشکر از اداره منابع طبیعی و ابخیزداری بخاطر احداث سد زیر زمینی نمودند.

بهشتی خاطرنشان کرد: هزینه های سد طی 4 قرارداد بالغ بر 1/177  میلیون تومان بوده که از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تأمین و پرداخت شده است.