مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام  یکی از اقدامات شاخص منابع طبیعی ایلام را جنگل کاری و  تولید نهال دانست و افزود: منابع طبیعی ایلام  یکی از استان‌های پیشروی کشور در زمینه جنگل کاری است.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، دکتر رضا احمدی عصر روز چهارشنبه در نوزدهمین جلسه ستاد بررسی عملکرد برنامه اجرایی سال 1400 که به ارائه گزارش عملکرد این استان اختصاص داشت خاطر نشان کرد: منابع طبیعی ایلام تجربیات خوبی در زمینه جنگل کاری دارد و می تواند این تجربیات را برای جنگل کاری کل کشور تعمیم دهد.
وی گفت: در میان اقدامات منابع طبیعی  تولید نهال و جنگل کاری سخت ترین و پر مسئولیت ترین کار است و ایلام  بیش از یک دهه به شکل مستمر به توسعه جنگل کاری در سطح استان می پردازد. 

وی گفت: شرایط اقلیمی کشور عرصه را روز به روز برای جنگل کاری  تنگ تر می کند و از آنجایی که کشور ایران سرزمینی با پوشش کم جنگل است بنابران  نیازمند کار بیشتر در بخش جنگل کاری هستیم.
وی افزود: تمامی عرصه های جنگل کاری شده استان ایلام دارای مطالعه، نقشه و مکان یابی شده است و در قالب مستندات برای تمامی مجامع قابل ارائه است.
به گفته احمدی  126 تعاونی در زمینه بذرکاری و جنگل کاری با منابع طبیعی استان مشارکت دارند.
این مسئول منابع طبیعی استان ایلام در ادامه از کاهش 90 درصدی حریق در سطح جنگل ها و مراتع استان تا این موقع از سال خبرداد و افزود: هر سال قبل از شروع فصل گرماو وقوع حریق در سطح جنگل های استان؛ با کلیه فرمانداران، بخشداران، دهیاران و شورای های اسلامی شهر و روستا جلسات متعددی در راستای پیشگیری از وقوع حریق برگزار می شود.

وی به ۹۶ نقطه بحرانی در سطح استان اشاره کرد و گفت:  وقوع حریق بر اساس آیتم های کارشناسی شده و میزان تکرار حریق، در سطح استان شناسایی شده است و در این مناطق نیز اقداماتی همچون ایجاد آتش بر و گشت های موتوری و خودرویی انجام می شود.
بر اساس این گزارش، ایجاد پاسگاه حفاظتی در مناطق بحرانی، تامین و تجهیز خودروهای گشت و مراقیت، اجرای پروژه جایگزینی سوخت، ایجاد کمربند حفاظتی، برگزاری مانور پیشگیری از حریق، انجام اقداملات ترویجی و آموزش جوامح محلی و همچنین مستند سازی و اطلاع رسانی از اقدامات منابع طبیعی ایلام از دیگر نکاتی بود که رضا احمدی مدیرکل منابع طبیعی استان ایلام در نوزدهمین جلسه ستاد بررسی عملکرد برنامه اجرایی سال 1400 به آن اشاره کرد.