در راستای ارتقای مهارت های بهره برداران و جلب مشارکت‌های مردمی در طرح‌های منابع طبیعی، تفاهم نامه همکاری بین اداره منابع طبیعی و آبخیزداری و اداره آموزش فنی و حرفه ای شهرستان اشتهارد منعقد گردید.

به گزارش خبرنگار پیام طبیعت- رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان اشتهارد در این آیین با بیان اینکه مردم مهمترین نقش را در حفاظت از منابع طبیعی بر عهده دارند افزود: توانمندسازی مردم روستاها و بهره برداران عرصه های منابع طبیعی باید در اولویت قرار گیرد.

نعمایی با تاکید بر ضرورت اعتمادسازی، این امر را مستلزم ارائه آموزش های لازم دانست و انعقاد تفاهم نامه همکاری بین منابع طبیعی و اداره  آموزش فنی و حرفه ای و استفاده از ظرفیت ها و نیروی انسانی هر ۲ مجموعه را بسیار تاثیرگذار دانست.

وی خاطر نشان کرد: اهداف این تفاهم نامه توانمندسازی بهره برداران محلی، عشایر، مرتعداران و روستائیان در راستای کارآمدی و افزایش تجارب فنی، مهارتی و حرفه ای به منظور حفظ و توسعه طرح های منابع طبیعی و فراهم سازی زمینه های اشتغال مولد در روستاها و استفاده از ظرفیت‌های آموزشی و پژوهشی است.

 

رئیس آموزش فنی وحرفه ای شهرستان  اشتهارد نیز گفت: منابع طبیعی یکی از اولویت های اصلی و مهم در توسعه هر کشور محسوب می شود بنابراین باید با کمک همه مردم در مسیر حفظ منابع طبیعی حرکت کرد.

پازوکی افزود: با ارائه آموزش و مهارت لازم باید به سمت افزایش درآمد روستائیان پیش رفت بنابراین کسب مهارت های لازم برای دست یافتن به درآمد و ثروت و کاهش بهره برداری از منابع طبیعی ضروری است لذا در این راستا با رایزنی های صورت گرفته با مسئول آموزش ترویج اداره منابع طبیعی شهرستان، دوره کارآفرینی در منابع طبیعی ، اولین دوره مشترک خواهد بود که برگزار خواهد شد .

لازم به ذکر است این تفاهم نامه در دو  ماده و ۹  بند به امضای طرفین رسید که شامل توسعه کمی و کیفی آموزش های مهارتی در زمینه منابع طبیعی، بازنگری مشاغل جدید در حوزه منابع طبیعی، آموزش مهارت‌های لازم و نیاز سنجی آموزشی در حوزه منابع طبیعی، برگزاری همایش مشترک علمی و تخصصی، پیش بینی کارگاه های آموزشی، اشتغال آفرینی در حوزه منابع طبیعی، حمایت و بکارگیری از پتانسیل‌های بخش غیردولتی و کار آفرینان و خبرنگاران بخش کشاورزی، توسعه و ترویج فرهنگ منابع طبیعی و مهارت آموزی در جامعه روستایی از جمله موارد مهم این تفاهم نامه است.