معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از افزایش ۱۸ هزار هکتاری سطح زراعت چوب در کشور خبر داد و گفت: امسال این طرح در ۴۰ هزار هکتار از اراضی کشور اجرا می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از گرگان، عباسعلی نوبخت پس از بازدید از برخی مناطق جنگلی استان گلستان از جمله درازنو که در ماه‌های گذشته دچار حریق شده بود، در نشست با مسئولین منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان اظهار داشت: طرح‌های مربوط به حفاظت از جنگل را با قوت و جدیت زیادی در دست اجرا داریم.

وی زراعت چوب را از طرح‌های مهم در حوزه مدیریت و حفاظت از منابع طبیعی و جنگل‌ها عنوان کرد و افزود: امسال 22 هزار هکتار زراعت چوب در کشور انجام شده که این سطح تا سال آینده تا 40 هزار هکتار افزایش خواهد یافت.

نوبخت هدف از توسعه طرح زراعت چوب را جلوگیری از تخریب و دست اندازی به جنگل دانست و گفت: تنها 20 درصد جنگل‌های ما کاربرد صنعتی و تجاری دارد و 80 درصد جنگل‌های کشور جزو کالاهای غیرتجاری است که باید به شدت از آنها حفاظت کرد.

وی گفت: در قالب طرح‌های صیانت از جنگل، حفاظت از جنگل، توسعه جنگل، احیای جنگل و غنی سازی جنگل فعالیت می‌کنیم و در استان گلستان طرح توسعه و غنی سازی در جنگل‌های درازنو شروع شده است.

معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه اجرای طرح‌های حفاظت از جنگل فقط مختص جنگل‌های شمال نیست، از اجرای طرح در جنگل‌های زاگرس خبر داد و گفت: این طرح از استان ایلام شروع شده و از دهم آذرماه امسال بذرکاری را برای نجات زاگرس در استان‌های موردنظر اجرا می‌کنیم.

وی درباره شیوع و طغیان آفات و بیماری‌ها در برخی مناطق جنگلی استان گلستان هم گفت: گرم شدن هوا سبب افزایش بیماری‌ها در مناطق جنگلی شده و بیماری پوسیدگی ذغالی بلوط که از سال 1387 در استان گلستان شناسایی شده بود با گرمای شدید هوا در اوایل امسال، به حالت طغیانی درآمده است.

نوبخت بیان داشت: مراکز علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی برای مبارزه با این آفات اقدامات لازم را انجام می‌دهند تا نتیجه تحقیقات در قالب مبارزه غیرشیمیایی یا بیولوژیک در عرصه‌های درگیر بیماری اجرا شود.

وی همچنین " بلایت"  و " شب پره شمشاد" را مهمترین آفت جنگل‌های شمال کشور دانست و افزود: سازمان جنگل‌ها و مراتع با تهیه بذر از جنگل‌های شمشاد، نهال تولید و در استان‌های مختلف کشت کرده تا در صورتی که در طبیعت شمشاد از بین رفت نهال‌های پایه مادری را به طبیعت منتقل کنیم.