مدیرکل منابع طبیعی و  آبخیزداری کردستان گفت: از ابتدای سال جاری تا کنون ۹۶۷ فقره پرونده تخریب  و تصرف عدوانی در راستای اجرای مفاد ماده ۵۵ تشکیل و ۵۶۸ هکتار از اراضی  طبیعی استان با صدور حکم قضایی رفع تصرف شد.

سعدی نقشبندی اظهار داشت: این میزان اراضی رفع تصرف شده بر اساس آرای اجرایی صادره واحدهای اجرای احکام دادگستری شهرستان‌ها انجام شده است.

 وی اضافه کرد: در اجرای ماده ۵۵ قانون حفاظت از جنگلها و مراتع یک هزار و ۴۱۶ پرونده در مدت یاد شده برای تخریب و تصرف عدوانی در سطح یک‌هزار و ۵۲۹ هکتار تشکیل شد.

مدیرکل کل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان افزود: در این مدت در چارچوب جرایم و تخلفات ماده ۴۲ قانون حفاظت و بهره برداری از جنگل‌ها و مراتع در خصوص قطع  درختان، ۱۴۷ فقره پرونده به مراجع قضایی ارسال شد.

نقشبندی با بیان اینکه برابر ماده ۲۰ "قانون هوای پاک"، مرتکبین به جزای نقدی و حبس محکوم خواهند شد افزود: علاوه بر این بر اساس قانون، آتش زدن درختان جنگلی، بوته‌ها و بقایای گیاهی در مزارع و باغات جرم محسوب می‌شود.

 وی اضافه کرد: در حال حاضر ۱۰ هزار و ۱۴۹ فقره پرونده جرایم و دادخواست در حوضه اراضی ملی در دادگستری در حال رسیدگی است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: در شرایط مطلوب برای صیانت و حفاظت از هر ۱۰ هزار هکتار جنگل و هر ۵۰ هزار هکتار مرتع به تفکیک به یک نیروی آموزش دیده و متخصص نیاز است انتظار می‌رود خود مردم و فعالان منابع طبیعی نیز به عنوان حافظان انفال الهی در این خصوص همکاری و مشارکت فعالانه در حفاظت از منابع طبیعی داشته باشند تا بتوان این ثروت‌های خدادادی را به خوبی حفاظت کرد.

نقشبندی ضمن دعوت مردم به مشارکت فعالانه در امر حفاظت از منابع طبیعی به عنوان بزرگترین سرمایه ملی از شهروندان خواست گزارش تخریب، آتش سوزی و تصرف اراضی ملی را ۲۴ ساعته به سامانه های ۱۵۰۴ و ۱۳۹ یگان حفاظت جنگل و مرتع  گزارش دهند.

از مجموع ۸۱ هزار بهره بردار عرصه‌های منابع طبیعی در کردستان ۶۷ هزار خانوار بهره بردار بخش مراتع و ۱۴ هزار بهره بردار عرصه جنگلی هستند.

از مساحت ۲ میلیون و ۹۳۷ هزار هکتاری استان کردستان، بیش از ۳۷۴ هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می دهد، جنگل های این استان که جزو جنگل های زاگرس شمالی به حساب می آیند، در طول بیش از ۵۰ هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی های اکوتوریستی و ارزش های زندگی، دارای اهمیت زیادی است.

   جنگل های این استان که بخشی از جنگل های غرب کشور را تشکیل می دهد  بیشتر اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده است و بعد از جنگل های شمال  کشور در رتبه دوم اهمیت قرار دارند.